Przygotowanie do badań

Badania wykonywane w NZOZ „Twój Lekarz”:

  1. Badanie laboratoryjne krwi
    Pobieranie krwi odbywa się zwykle rano. Pacjent powinien stawić się na czczo, tj. od kolacji zjedzonej poprzedniego dnia nie należy przyjmować jedzenia i picia z wyjątkiem wody. Jeśli pacjent przyjmuje na stałe leki, powinien przyjąć je w dniu badania, popijając niewielką ilością wody. Przed badaniem należy też unikać wysiłku fizycznego oraz stresu.
  2. Badanie laboratoryjne moczu
    Pobieranie moczu należy przeprowadzić z zachowaniem szczególnej higieny. Przed badaniem należy dokładnie umyć okolice ciała sąsiadujące bezpośrednio z cewką moczową. Pojemnik, do którego pacjent oddaje mocz, powinien być sterylny. Mocz pobiera się rano, z tzw. środkowego strumienia (środkowa porcja oddawanego moczu). Mocz należy dostarczyć do laboratorium w ciągu 2-3 godz.
  1. Testy skórne- panel atopowy, panel skórny, panel wziewny
    Na wizycie należy poinformować lekarza alergologa o wszystkich przyjmowanych lekach. 14 dni przed badaniem nie należy opalać się w solarium oraz wystawiać skóry na słońce. 7 – 14 dni przed testami należy odstawić leki przeciwalergiczne. Tydzień przed badaniem nie należy aplikować leków w postaci maści i kremów, szczególnie ze sterydami na przedramiona.
  2. Spirometria
    Nie wymaga przygotowania.
  1. Biopsja tarczycy
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania
  1. Całodobowy pomiar ciśnienia (ABPM)
    Do badania warto założyć bawełnianą koszulkę z krótkim rękawem, a także luźne okrycie wierzchnie. Istotne jest, by miało ono szerokie rękawy. Należy też unikać tkanin sztucznych, łatwo elektryzujących się – może to zakłócić wyniki badania.
    Podczas pomiaru całodobowego pacjenci prowadzą normalną aktywność.
  2. Holter EKG
    Zwykle nie wymaga przygotowania. Osoby z mocno owłosioną klatką piersiową powinny być przygotowane na częściowe ogolenie zarostu tak, by elektrody trzymały się na powierzchni skóry.
  3. Próba wysiłkowa
    Bezpośrednio przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować posiłków, a także palić papierosów oraz pić mocnej kawy i herbaty. Dla własnego komfortu powinien założyć wygodne buty i strój. W przypadku przyjmowania leków na stałe należy skonsultować się z kierującym na badanie lekarzem, który zadecyduje o ich przyjęciu lub ewentualnym odstawieniu.
  4. USG serca
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  1. Endoskopia laryngologiczna
    Pacjent na badanie nie powinien się zgłaszać w czasie męczącego kaszlu, który uniemożliwiłby wykonanie badania. Na 3h przed badaniem nie należy spożywać posiłku.
  1. Badanie EEG, Badanie EEG po nocy bezsennej (deprywacji snu), Badanie EEG podczas snu
    Badania po deprywacji snu (bezsennej nocy)- 24 godzinnym czuwaniu muszą być wykonywane rano, żeby pacjent nie był pozbawiony snu dłużej niż to konieczne. Na to badanie Pacjent nie powinien przyjeżdżać sam – nie może prowadzić samochodu/innego pojazdu gdyż potencjalnie może stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Przed badaniem Pacjent powinien zjeść lekki posiłek. Nie należy nakładać na włosy kremów, żeli oraz lakieru.
  2. Badanie EEG w czuwaniu, Badanie EEG- mapping
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  1. Badanie przepływów żył głębokich kończyn dolnych
    Do badania należy się przygotować jak do badania jamy brzusznej. W przeddzień badania należy przyjąć ostatni posiłek ok. godziny 18.00 (jeśli badanie odbywa się w godzinach porannych), później można pić wodę niegazowaną oraz herbatę. Jeśli badanie odbywa się w godzinach popołudniowych, należy powstrzymać się od przyjmowania pokarmów na 6 godzin przed badaniem. Aby wykluczyć wzdęcia, zaleca się też przyjęcie w dniu poprzedzającym badanie 2 kapsułek Espumisanu 3 razy w ciągu dnia.
  2. Doppler tętnic dogłowowych
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  1. Badanie dna oka
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.
  2. Badanie pola widzenia
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
    W trakcie badania należy skoncentrować się i ściśle współpracować z personelem.
  3. Komputerowe badanie wzroku
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Przed badaniem należy zdjąć soczewki kontaktowe.
  1. Spirometria
    Nie wymaga przygotowania.
  1. USG ginekologiczne
    Przed badaniem dopochwowym należy opróżnić pęcherz moczowy. Jeśli badanie przeprowadzane jest przez powłoki brzuszne, należy się zgłosić z pełnym pęcherzem.
  2. USG jamy brzusznej
    W przeddzień badania należy przyjąć ostatni posiłek ok. godziny 18.00 (jeśli badanie odbywa się w godzinach porannych), później można pić wodę niegazowaną oraz herbatę. Aby wykluczyć wzdęcia, zaleca się też przyjęcie w dniu poprzedzającym badanie 2 kapsułek Espumisanu 3 razy w ciągu dnia. USG jamy brzusznej przeprowadzane jest na czczo. Podczas badania narządów miednicy małej bezwzględnym warunkiem jest wypełnienie pęcherza moczowego.
    Niemowlęta należy badać przed porą karmienia.

    Przygotowanie dzieci do badania USG jamy brzusznej.
    Na badanie należy przynieść poprzednie wyniki badań obrazowych oraz inna dokumentację lekarską dotyczącą diagnostyki i leczenia.Noworodki i niemowlęta:
    – Bez konieczności stosowania diety przed badaniem;
    – Proszę wziąć picie (herbata, woda, ew. mleko);
    – Kocyk lub pokład, ulubioną zabawkę;
    – Smoczek (o ile dziecko korzysta ze smoczka)

    Dzieci w wieku przedszkolnym:
    – Na 2 dni przed badaniem nie podajemy dziecku surowych owoców, warzyw, gazowanych płynów, potraw wzdymających; stosujemy dietę lekką;
    Na dwa dni przed badaniem i rano w dniu badania podajemy Espumisan w dawce 100mg/1ml: Espumisan 3×25 kropli;
    – Dziecko nie powinno jeść ok. 4 godziny przed badaniem;
    – Dziecko należy napoić (wodą, herbatą – NIE SOKIEM) w objętości 250ml na 2 godziny przed badaniem; nie podawać płynów bezpośrednio przed badaniem;
    – Badanie wykonuje się przy wypełnionym pęcherzu moczowym (dziecko powinno zgłaszać potrzebę oddania moczu);
    – Dzień przed, a najlepiej rano w dniu badania, dziecko powinno się wypróżnić.

    Dzieci w wieku szkolnym:
    – Na 3 dni przed badaniem nie podajemy dziecku surowych owoców, warzyw, gazowanych płynów, potraw wzdymających, gumy do żucia; stosujemy dietę lekką;
    Na 2 dni przed badaniem i rano w dniu badania podajemy Espumisan w dawce 100mg/1ml: Espumisan 3×25 kropli;
    U osób powyżej 14 roku życia, cierpiących na wzdęcia lub otyłych: Ulgix Max Wzdęcia 2×1 kaps. oraz rano, w dniu badania 1 kaps.

    – Badanie powinno być wykonane około 6 godzin po jedzeniu (na czczo)
    – Należy dziecko napoić (wodą, herbatą – NIE SOKIEM) w objętości 250-500 ml na 2 godziny przed badaniem; nie podawać płynów bezpośrednio przed badaniem;
    – Badanie wykonuje się przy wypełnionym pęcherzu moczowym (dziecko powinno zgłaszać potrzebę oddania moczu);
    – Dzień przed, a najlepiej rano w dniu badania, dziecko powinno się wypróżnić.

  3. USG piersi
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Najlepiej przeprowadzić je w pierwszej fazie cyklu miesięcznego. Bezpośrednio przed badaniem nie należy stosować kremów i balsamów, a także dezodorantów i talków (szczególnie pod pachami).
  4. USG serca
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  5. USG stawów
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  6. USG ślinianek
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  7. USG tarczycy
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  8. USG urologiczne
    Aby wyeliminować gazy z jamy brzusznej, należy się powstrzymać przez co najmniej 8 godzin od przyjmowania pokarmów lub przyjąć 6-8 tabletek węgla leczniczego. Badanie przeprowadzane jest na czczo. Przed badaniem nie należy także pić napojów gazowanych ani palić papierosów.
  9. USG węzłów chłonnych
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.
  10. USG bioder u dzieci
    Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania.