miej oko na cukrzycę

Rozpoczyna się program poszerzonej opieki specjalistycznej dla Pacjentów NZOZ Your Doctor cierpiących na cukrzycę. W ramach kontraktu z NFZ chorzy będą mogli skorzystać z konsultacji, badań i zabiegów okulistycznych, w tym z laseroterapii. Projekt będzie realizowany w Przychodni Kobierzyce. Jego celem jest zapobieganie ciężkim powikłaniom cukrzycy.

Statystyki wskazują, że większość osób, u których występują silne wahania poziomu cukru we krwi narażona jest na poważne schorzenia narządu wzroku. Cukrzyca rozwija się powoli, a nieleczona jest przyczyną uszkodzeń kluczowych narządów, takich jak: nerki, serce, naczynia krwionośne, a także oczy. W obrębie narządu wzroku, na skutki cukrzycy bardzo narażona jest siatkówka, która odpowiada za odbieranie i przetwarzanie bodźców.

Najpoważniejszym, a jednocześnie najczęstszym powikłaniem jest retinopatia cukrzycowa, czyli uszkodzenie siatkówki, które może prowadzić do utraty wzroku. Ponadto osoby cierpiące na cukrzycę są bardziej podatne na występowanie zaćmy i jaskry. Ryzyko pojawienia się jaskry jest u diabetyków o niemal 40% wyższe, niż u osób zdrowych. Możliwość zachorowania na zaćmę wzrasta natomiast do 60%.

"Właśnie dlatego osoby ze zdiagnozowaną cukrzycą, powinny być nie tylko pod stałą kontrolą diabetologa, ale także okulisty” – mówi dr n. med. Michał Ruta , który będzie badał i laserował  chorych zakwalifikowanych do programu MIEJ OKO NA CUKRZYCĘ. "Im wcześniej udaje się wykryć zmiany cukrzycowe w obrębie siatkówki, tym większe szanse na ich powstrzymanie i zachowanie prawidłowej ostrości widzenia. To niezmiernie ważne dla komfortu życia Pacjentów z cukrzycą” – dodaje współautor programu dr Sebastian Floryn, zastępca ordynatora Oddziału Okulistycznego Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu.    

Pacjenci NZOZ Your Doctor, u których zdiagnozowano cukrzycę mogą zgłaszać się do programu korzystając z INFOLINII 71 311 12 36.

ALL THE BEST TO EVERY MOTHER!

Dear Moms, today all our thoughts are directed to you! We wish you health, which is the most precious treasure, lots of reasons to be happy and proud of your children.

SUMMARY OF THE EARLY DETECTION OF POSTURE DEFECTS PROGRAM

In May, the nationwide PILOT PROGRAMME OF FOOT EXAMINATION IN CHILDREN AND ADOLESCENTS, the aim of which was to detect posture defects early, came to an end. As part of the program, the NZOZ Your Doctor Rehabilitation Workshop conducted over 3,300 consultations, providing care to almost 2,500 young patients.