Nowe statystyki zachorowań, informacje o ogniskach wirusa, testy, wymazy, prace nad szczepionką – każdego dnia napływają setki doniesień związanych z pandemią COVID-19. Jako odbiorcy zaczynamy się na nie „uodparniać”, traktując jako element codzienności. Przywykliśmy już do apeli o ostrożność, ograniczeń dostępu do niektórych instytucji oraz wszechobecnych przypomnień o konieczności dezynfekcji rąk, noszenia maseczek i zachowania społecznego dystansu.  Niestety, zdaniem epidemiologów koronawirus nie odpuszcza i nadal jest bardzo groźny.

SARS-CoV2 W NATARCIU

Specjaliści podkreślają, że do czasu opracowania szczepionki przeciw SARS-CoV2 jedynym skutecznym sposobem na opanowanie pandemii jest szybkie wykrywanie nowych przypadków oraz izolacja osób zakażonych. To szczególnie ważne ponieważ u większości zakażonych koronawirusem choroba przebiega łagodnie lub nawet bez typowo infekcyjnych objawów. Możemy więc zakażać nie zdając sobie sprawy, że stanowimy zagrożenie dla otoczenia. Dlatego warto z większą uwagą monitorować stan swojego zdrowia.

SYGNAŁY ALARMOWE

Gorączka, suchy kaszel, duszności, bóle mięśniowe, uczucie przemęczenia – to podawana przez WHO najkrótsza lista objawów mogących świadczyć o rozwijającej się infekcji COVID-19. Eksperci zwracają jednak uwagę, na nietypowe symptomy, które mogą poprzedzać pojawienie się pełnoobjawowej formy choroby. Chodzi między innymi o utratę smaku i węchu, którą według amerykańskiej agencji CDC /Centers for Disease Control and Prevention/ zgłaszało ponad 80% pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2. Pojawienie się takich symptomów potwierdziły także badania przeprowadzone w dużych ogniskach koronawirusa w Iranie i Korei Południowej.

„Nietypowe objawy neurologiczne zgłaszane przez pacjentów zawsze wzbudzają czujność lekarzy – podkreśla Mariola Madler Litera szefowa NZOZ Twój Lekarz. Ważne jest, by chorzy pamiętali o nich  podczas telefonicznej rejestracji i w czasie teleporad, udzielanych przez naszych specjalistów” – dodaje lekarka. Zaznacza też, że pytanie o nietypowe objawy jest częścią ankiety, którą wypełniają wszyscy pacjenci zgłaszający się do Przychodni Twój Lekarz na wizyty osobiste.

7 DE ABRIL - DÍA MUNDIAL DE LA SALUD

El Día Mundial de la Salud es un momento especial que nos recuerda cada año lo importante que es cuidar de nosotros mismos y de nuestros seres queridos. En 2025, su lema será: “Comienzos saludables, futuro esperanzador”.