pierwsza pomoc

Pierwsza zasada pierwszej pomocy – lepiej zrobić cokolwiek niż nic! Tak radzi dr Andrzej Nabzdyk – specjalista medycyny ratunkowej w podcaście CO NA TO TWÓJ LEKARZ. Postępowanie według określonej instrukcji  może uratować komuś życie. Ważne też, by jak najszybciej wezwać pomoc korzystając z numeru 112.

„Wypadki? Zdarzają się innym, nie mnie”. Ileż to razy słyszeliśmy takie zdanie, a nawet jeśli sami go nie wypowiadamy, to podświadomie wierzymy, że tak właśnie jest. Jednak statystyki mówią co innego, nagłe zdarzenia przytrafiają się często i potencjalnie mogą spotkać każdego. Około 90 Polaków codziennie umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia. Wielu zgonów można uniknąć, podejmując szybką resuscytacje. Dlatego warto znaleźć chwilę aby uaktualnić wiedzę z pierwszej pomocy.

30 uciśnięć klatki piersiowej na dwa wdechy – to podstawowy parametr, który do tej pory obowiązywał przy wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej.  Najnowsze wytyczne mówią, że można odpuścić oddychanie usta – usta. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha, najważniejsze są dwie sprawy: jak najszybciej wezwać karetkę pogotowia i przystąpić do masażu serca. Należy uciskać klatkę piersiową w tempie 100-120 razy na minutę, na głębokość 5 – 6 centymetrów.

– Nie bójmy się popełnić błędu, każda pomoc jest lepsza niż żadna – zaznacza dr Andrzej Nabzdyk. – Przy okazji pozostańmy cały czas w kontakcie z dyspozytorem karetki pogotowia, którego miejmy w trybie głośnomówiącym. On nas poinstruuje i stonuje w razie czego silne emocje – puentuje lekarz.

Jeśli poszkodowanym jest dziecko wykonujemy 15. uciśnięć klatki piersiowej i dwa wdechy. Masaż serca powinien trwać aż do powrotu przytomności poszkodowanego lub przyjazdu karetki. Jeśli udzielamy pomocy podczas wypadku drogowego, po wezwaniu na miejsce odpowiednich służb, powinniśmy zadbać o własne bezpieczeństwo, zabezpieczając odpowiednio miejsce zdarzenia.

Wszystkie odcinki podcastu CO NA TO TWÓJ LEKARZ poświęcone postępowaniu w stanach nagłych znajdziecie w playliście PIERWSZA POMOC: https://www.youtube.com/playlist?list=PLu_xrL8xu9zIs35Tls0cB_Bdkh8eqX3xi

VIRUS VPH: UNA AMENAZA INVISIBLE QUE SE PUEDE DERROTAR

El VPH, o virus del papiloma humano, es un asesino silencioso responsable del desarrollo de hasta seis tipos de cáncer. Su asociación con el cáncer de cuello uterino es más conocida, pero no es el único problema.

PROTÉJASE DE LOS VIRUS DURANTE LA TEMPORADA DE GRIPE

Según los últimos datos de las instalaciones de NZOZ Your Doctor, el número de casos de infecciones virales, incluida la influenza, ha aumentado en 800% durante el último mes. Hemos introducido soluciones especiales en nuestras clínicas para ayudar a los pacientes durante este período difícil.