To definitywny koniec wakacji. Za chwilę wspomnienia z wyjazdów wyblakną jak opalenizna po długich godzinach kąpieli słonecznych nad morzem, jeziorami lub w górach. Tegoroczny sezon był wyjątkowy. Po wiośnie spędzonej na przymusowej kwarantannie, wszyscy bardziej niż zwykle spragnieni wakacji, ruszyli na urlopy.

Opalaliśmy się na potęgę, często zapominając, że słońca najlepiej zażywać z umiarem i stosować kosmetyki z odpowiednimi filtrami chroniącymi skórę.

Częścią docierającego do nas światła słonecznego jest promieniowanie ultrafioletowe, które ze względu na długość fali i działanie na organizmy żywe dzielimy na trzy zakresy: UV-A, UV-B i UV-C.

Promienie UV-A są relatywnie mniej szkodliwe od pozostałych zakresów, jednak uszkadzają włókna kolagenowe, co przyspiesza procesy starzenia.

Dzięki promieniom UV-B w skórze wytwarzana jest witamina D3, która przeciwdziała krzywicy. Jednak promieniowanie UV-B w zbyt dużej dawce może powodować rumień skóry, objawy alergiczne, a także nowotwory złośliwe skóry.

Promienie UV-C podobnie jak UV-B mogą powodować uszkodzenia łańcuchów DNA, w wyniku czego dochodzi do mutacji.

Przed najgroźniejszymi skutkami promieniowania słonecznego chroni nas na szczęście atmosfera ziemska. Pochłania ona całkowicie promienie UV-C oraz część UV-B w warstwie ozonowej. W efekcie około 97% ultrafioletu, który dociera do powierzchni Ziemi, to UV-A.

Niewielki odsetek promieniowania w pozostałych zakresach nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie, dlatego zawsze po urlopie warto zbadać skórę podkreślają specjaliści. Badanie zmian powinno się wykonywać nie wcześniej niż miesiąc po ostatnim intensywnym opalaniu. Mamy więc trochę czasu, by ustalić dogodny termin wizyty w Poradni Dermatologicznej NZOZ Twój Lekarz.

4월 7일 - 세계 건강의 날

세계 건강의 날은 매년 우리 자신과 우리가 사랑하는 사람들을 돌보는 것이 얼마나 중요한지 일깨워 주는 특별한 순간입니다. 2025년 슬로건은 "건강한 시작, 희망찬 미래"입니다.