rodzina-rowery

Po miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu, dzieci i młodzież potrzebują aktywności – podkreślają specjaliści. To jedyny sposób na poprawę kondycji fizycznej i powrót do normalnego trybu życia po pandemii. „Jako rodzice musimy zrobić wszystko co w naszej mocy by odciągnąć dzieci od komputerów, bo przed monitorami spędzały dotąd większość czasu” – mówi szefowa sieci Twój Lekarz Mariola Madler – Litera. „Wspólne spacery, wycieczki rowerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu – powinny na stałe zagościć w planie zajęć na końcówkę roku szkolnego i zbliżające się wakacje” – dodaje lekarka. Siedzący tryb życia i brak regularnych ćwiczeń odbijają się na stanie zdrowia  wszystkich grup wiekowych – co ma potwierdzenie w badaniach naukowców. 

„Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży i ich kondycja spadają systematycznie od 20 lat, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem” – podkreśla prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Badania ekspertów AWF mają określić, jak poważny jest ten negatywny wpływ. Wspólnie z resortem edukacji uruchomili właśnie program, który pomoże uczniom w powrocie do aktywności. W pierwszym etapie nauczyciele WF-u otrzymają wskazówki, jak pracować z dziećmi po COVID-19 i jak motywować je do sportu po tak długim okresie nauki zdalnej i zamknięcia w domach. Drugi etap przewiduje stworzenie Sport Klubów, czyli dodatkowych aktywnych zajęć dla uczniów, które będą wdrażane od września.

„Chcemy wyposażyć nauczycieli w dodatkowe narzędzia związane z umiejętnością prowadzenia zajęć prozdrowotnych, które mają poprawić kondycję fizyczną dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno klas 1–3, 4–8, jak i szkół średnich. Będziemy przekazywać im pewne wskazówki dotyczące psychologii oraz motywacji, aby mogli skutecznie zachęcać całą rzeszę dzieci i młodzieży szkolnej, do regularnej aktywności fizycznej po pandemii” – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Przykładowe tematy szkoleń planowanych w pierwszym etapie projektu to: metody przeciwdziałania skutkom hipokinezji, izolacji społecznej, konsekwencje psychiczne nauczania zdalnego, metody wzbudzania motywacji na zajęciach ruchowych, budowanie relacji w grupie rówieśniczej, metody pokonywania barier aktywności fizycznej lub metodyczne przykłady dobrego działania. Projekt „Aktywny powrót do szkoły” realizują wykładowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie we współpracy z uczelniami z  Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic i Krakowa. W ramach szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego w całym kraju odbędzie się 420 sesji szkoleniowych

Jak podkreślają twórcy projektu, dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, ale widać u nich konsekwencje choroby. Wśród nich są zmęczenie, duszności, osłabienie siły mięśniowej, ale również zdarzają się bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu pracy serca, bóle głowy i omdlenia. Na te objawy dodatkowo nakłada się długotrwały brak regularnej aktywności fizycznej, co też negatywnie wpływa na kondycję fizyczną uczniów. W połączeniu z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem wszystko to może zaburzać ich normalny powrót do szkoły.

Dlatego zbliżające się wakacje powinny być czasem aktywnego wypoczynku i poprawiających ogólną kondycję zajęć sportowych. Przyda się to zarówno najmłodszym jak i ich rodzicom, którzy także zmagają się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi pandemii COVID-19.

독감 시즌 동안 바이러스로부터 자신을 보호하세요

NZOZ Your Doctor 시설의 최신 데이터에 따르면 인플루엔자를 포함한 바이러스 감염 사례의 수가 지난 한 달 동안 800% 증가했습니다. 우리는 이 어려운 시기에 환자를 지원하기 위해 클리닉에 특별한 솔루션을 도입했습니다.

NZOZ 담당 의사 - JAGIDNIE 의료 서비스의 새로운 표준

브로츠와프의 Jagodno 지역 주민들은 NZOZ Your Doctor가 제공하는 종합 의료 서비스를 점점 더 기꺼이 이용하고 있습니다. 우리는 환자의 다양한 건강 요구에 부응하는 두 개의 현대적인 시설을 제공했습니다.