12 Листопада 2024
Narodziny dziecka i pierwsze miesiące jego życia to wyjątkowy czas dla każdej rodziny. Bliskość, budowanie więzi i uczenie się nowych zachowań, wymagają spokoju i poczucia bezpieczeństwa. W takich momentach rodzice potrzebują też fachowej wiedzy i wartościowych porad, zarówno w sprawach związanych z pielęgnacją dziecka, jak i jego zdrowiem oraz prawidłowym rozwojem. Fundacja Promocji Zdrowia i NZOZ Twój Lekarz zapraszają do lektury PORADNIKA DLA RODZICÓW opartego na serii podcastów CO NA TO TWÓJ LEKARZ.
KARMIENIE NOWORODKA
Jeśli karmisz piersią, karm na żądanie – zwracaj uwagę na odruchy głodu, takie jak obracanie główki, otwieranie ust i wysuwanie języka. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym staraj się stosować do dawkowania zalecanego przez producenta – jednak niektóre dzieci będą wymagały mniejszych objętości i częstszej podaży mieszanki
ŻÓŁTACZKA NOWORODKOWA
Zażółcenie skóry wynikające z wysokiego poziomu bilirubiny we krwi to częsta przypadłość u noworodków. Zwróć uwagę na ospałość i brak aktywności dziecka, szczególnie jeśli trudno je wybudzić do karmienia. W razie nasilonej żółtaczki konieczna może być konsultacja lekarska i zastosowanie fototerapii. Szczególnym objawem wymagającym niezwłocznej diagnostyki są odbarwione stolce koloru kredy oraz mocz o kolorze coca-coli.
ULEWANIE I WYMIOTY
Ulewanie jest normalne u noworodków i niemowląt, ale jeśli dziecko zaczyna zwracać coraz częściej i dużymi objętościami, może być konieczna konsultacja z lekarzem. Wówczas ważny jest wywiad w kierunku alarmowych objawów oraz ocena przyrastania masy dziecka.
MONITOROWANIE ROZWOJU DZIECKA
W pierwszych tygodniach życia dziecka najważniejsze są pomiary masy ciała. Noworodek może stracić do 10% masy ciała w pierwszych dniach, ale po około 7 dniach powinien wrócić do wagi urodzeniowej. W razie problemów z przyrostem masy skonsultuj się z lekarzem, by upewnić się, że dziecko prawidłowo się rozwija.
ODPOWIEDNIA TEMPERATURA W DOMU
Dla komfortu noworodka utrzymuj w domu temperaturę między 20-22°C, a do snu około 18-20°C. Pamiętaj, aby ubierać dziecko o jedną warstwę więcej, niż nosisz sam. Nie przesadzaj z przegrzewaniem, a czapeczka w domu nie jest konieczna.
PIERWSZA KĄPIEL
Temperatura wody powinna wynosić około 37°C, a kąpiel powinna być krótka (kilka minut). Nie musisz używać specjalnych kosmetyków, wystarczy sama woda, a jeśli zdecydujesz się na produkty, upewnij się, że są one odpowiednie dla noworodków od pierwszego dnia życia.
KONTAKT ZE ZWIERZĘTAMI
W pierwszych tygodniach staraj się ograniczyć bezpośredni kontakt noworodka ze zwierzętami, np. lizania po rękach lub twarzy przez psy; nie musisz zakazywać przebywania zwierzętom w tym samym pomieszczeniu co noworodek.
ODWIEDZINY GOŚCI
W pierwszym tygodniu życia noworodka staraj się ograniczać odwiedziny. Goście nie powinni odczuwać żadnych objawów infekcyjnych. Zaraz po przyjściu warto zachęcić ich do umycia rąk wodą z mydłem, można również zaproponować noszenie maseczek jednorazowych, szczególnie w okresie infekcyjnym jesienno-zimowym. Również jeżeli sam poród u matki lub połóg przebiegały z komplikacjami, warto odwiedzić rodzinę po poprawie stanu jej zdrowia.
FORMALNOŚCI PO NARODZINACH DZIECKA
Zgłoś narodziny dziecka do Urzędu Stanu Cywilnego w ciągu 21 dni od porodu, najlepiej jak najszybciej. Możesz to zrobić online, nawet ze szpitala. Otrzymasz akt urodzenia i numer PESEL, który jest niezbędny np. do zapisania dziecka do przychodni i uzyskania e-skierowań.
Więcej porad dla rodziców znajdziecie w serii podcastów CO NA TO TWÓJ LEKARZ. Zapraszamy do słuchania i subskrybowania kanału
хто ми
У своїй роботі ми керуємося ідеєю сімейного лікаря, який надає пацієнту комплексну допомогу в будь-який час, а не тільки під час хвороби. Наша місія – щоденна турбота про здоров’я наших мешканців. Ми проводимо санітарну освіту та пропагуємо профілактику.
Авторське право © Wrocław 2021 NZOZ Your Doctor Sp. z o. Усі права захищені.
Strona stworzona przez KomuKoncept: www.komukoncept.pl