4 Липня 2023
ZABIERZ ZDROWIE NA WAKACJE! Tak brzmi hasło akcji informacyjno-edukacyjnej przygotowanej przez Fundację Promocji Zdrowia oraz sieć Twój Lekarz. Praktyczne rady specjalisty medycyny rodzinnej, dr Marcina Roszkowskiego można znaleźć w serii podcastów i artykułów, które pomagają przygotować się do bezpiecznego i zdrowego urlopu oraz dobrze zaplanować wakacyjną podróż.
APTECZKA – NA MIARĘ POTRZEB
Apteczka powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb podróżujących. Osoby zdrowe powinny zabrać ze sobą leki, które mogą być przydatne w przypadku infekcji czy skaleczeń. Natomiast osoby przyjmujące leki na stałe, powinny pamiętać o zabraniu odpowiedniego zapasu. W przypadku osób chorujących na astmę i innych dolegliwości, które wymagają doraźnego leczenia, warto zapakować dodatkowe preparaty.
Z APTECZKĄ DO CELU… PODRÓŻY
Apteczka powinna być pakowana z myślą o miejscu, do którego się wybieramy i potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych, jakie mogą tam wystąpić. Jeżeli jedziemy nad morze powinniśmy pamiętać o preparatach chroniących skórę. Jeśli wybieramy się na górskie wędrówki nie możemy zapomnieć o środkach opatrunkowych na wypadek potencjalnych urazów. W obu przypadkach w apteczce muszą się znaleźć leki na infekcje oraz na problemy z przewodem pokarmowym.
CHOROBA LOKOMOCYJNA – JAK SOBIE RADZIĆ?
Wybierając się w podróż, szczególnie z dzieckiem, warto pamiętać o możliwości wystąpienia choroby lokomocyjnej. Choroba ta objawia się nudnościami, zawrotami głowy i innymi dolegliwościami podczas jazdy. Dr Marcin Roszkowski, podkreśla, że każde dziecko może cierpieć na chorobę lokomocyjną, szczególnie na krętych drogach. Warto zatem zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dziecka w foteliku samochodowym, który umożliwi mu obserwację zmieniającego się krajobrazu.
DOTARŁEŚ NA MIEJSCE – UNIKAJ NADMIERNEJ EKSPOZYCJI NA SŁOŃCE
Jak podkreśla dr Marcin Roszkowski, żadna dawka promieniowania słonecznego nie jest całkowicie bezpieczna dla naszej skóry. Dlatego ważne jest, aby unikać nadmiernego narażania się na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasilenia promieniowania, czyli między godziną 10:00 a 16:00. Pamiętaj, że nie tylko plaża, ale również inne miejsca, takie jak parki czy tarasy, mogą być narażone na silne promieniowanie słoneczne.
OGRANICZAJ SŁONECZNE KĄPIELE
Dla utrzymania zdrowego poziomu witaminy D w organizmie, wystawianie głowy i ramion na słońce przez około 30 minut dziennie w miesiącach wiosenno-letnich powinno wystarczyć. Jednak należy pamiętać, że każdy jest inny i każdy powinien indywidualnie dostosować czas ekspozycji na słońce do swojego zdrowia i typu skóry. Osoby o jasnej karnacji powinny być szczególnie ostrożne i ograniczać czas przebywania na słońcu.
ROZPOZNAJ OBJAWY POPARZENIA SŁONECZNEGO
Jeśli mimo ostrożności dojdzie do poparzenia słonecznego, ważne jest, aby szybko rozpoznać objawy i podjąć odpowiednie działania. Objawy poparzenia słonecznego mogą obejmować zaczerwienienie skóry, ból, obrzęk i nadmierne ocieplenie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej schować się w cieniu i unikać słońca przez kilka dni. Na podrażnioną skórę można nałożyć łagodzące środki, takie jak kosmetyki z aloesem lub preparaty z witaminami, które pomagają w regeneracji skóry.
UWAŻAJ NA DŁUGOTERMINOWE SKUTKI OPALANIA
Dr Roszkowski przestrzega przed długoterminowymi skutkami opalania i związanych z nimi zagrożeniami dla zdrowia. Nawet jedno poważne oparzenie słoneczne może statystycznie zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów skóry, w tym czerniaka i różnych form raka skóry. Dlatego ważne jest, aby na bieżąco monitorować stan swojej skóry i zwracać uwagę na wszelkie zmiany w znamionach lub plamach skórnych, które mogą być sygnałem rozwoju nowotworu.
REGULARNIE SPRAWDZAJ STAN SWOJEJ SKÓRY
Systematyczne badania skóry są kluczowe do wczesnego wykrywania nowotworów. Zmiany potencjalnie nowotworowe mają nierówne brzegi, są większe, mogą być uwypuklone, łuszczyć się, krwawić lub mieć kilka różnych kolorów. Jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi dokładne badanie skóry i ewentualnie zleci dodatkowe badania diagnostyczne.
CHROŃ SKÓRĘ PRZED OWADAMI I PAJĘCZAKAMI
Ukąszenie kleszcza może wiązać się z pewnymi ryzykami, ale jak podkreśla dr Marcin Roszkowski, statystycznie rzecz biorąc, zagrożenie jest stosunkowo niewielkie. Jednak niektóre gatunki kleszczy, na przykład Ixodes, mogą przenosić choroby, takie jak borelioza. Dlatego bardzo ważna jest obserwacja skóry po spacerach w plenerze. Jeśli znajdziemy kleszcza, który zdążył wbić się w skórę nie wpadajmy w panikę.
BEZPIECZNE USUWANIE KLESZCZA
Jeśli chcemy usunąć kleszcza, należy to zrobić w sposób bezpieczny. Specjaliści zalecają użycie prostego narzędzia, które pozwoli nam uchwycić kleszcza w okolicach aparatu gębowego lub go podważyć i delikatnie, ale zdecydowanie wyciągnąć. Ważne jest, aby nie przyciskać kleszcza, nie przypalać go, ani nie zalewać żadnymi substancjami. Można skorzystać z narzędzi takich jak pęseta z cienkimi zakończeniami, specjalna karta dostępna w aptekach lub pętelki, które można nałożyć na kleszcza i swobodnie wyciągnąć go bez ryzyka uszkodzenia skóry.
OBSERWUJ REAKCJE ORGANIZMU PO UKĄSZENIU
Po usunięciu kleszcza warto zrobić mu zdjęcie, aby później można było ustalić, jakiego gatunku był. Jeśli pojawi się rumień na skórze w miejscu ukąszenia, należy zgłosić się do lekarza. Po około 7 dniach od ukąszenia może pojawić się charakterystyczne czerwone kółko o średnicy co najmniej 5 centymetrów, co może świadczyć o zakażeniu boreliozą. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przepisze kurację antybiotykową.
MINIMALIZUJ RYZYKO UKĄSZENIA KLESZCZA
Aby zminimalizować ryzyko ukąszenia kleszcza, warto unikać terenów, gdzie kleszcze są aktywne, szczególnie w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, oraz traw wysokich i krzewów. Po spacerze w takim terenie warto dokładnie zbadać skórę i zastosować odpowiednią odzież o długich rękawach i nogawkach. Dodatkowo można skorzystać z repelentów, zawierających np. DEET.
UWAŻAJ NA OSY, PSZCZOŁY I SZERSZENIE!
W większości przypadków użądlenia owadów błonkoskrzydłych nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Objawy obejmują obrzęk, zaczerwienienie i ból w miejscu użądlenia. W takiej sytuacji ważne jest, aby uspokoić siebie i osobę użądloną oraz podać doustne leki przeciwbólowe. Zastosowanie chłodnego okładu może również pomóc złagodzić objawy. W większości przypadków obrzęk i ból ustępują w ciągu kilku godzin.
POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU REAKCJI ALERGICZNYCH
Istnieje grupa osób, u których reakcja na użądlenie może być bardziej nasilona. Około 10% osób po użądleniu może doświadczyć większego obrzęku, który utrzymuje się czasami nawet do 10 dni. W niektórych przypadkach może wystąpić reakcja anafilaktyczna. To szczególnie gwałtowna reakcja organizmu, która może prowadzić do wstrząsu, utraty przytomności, a nawet zatrzymania krążenia.
KIEDY SZUKAĆ POMOCY MEDYCZNEJ
W przypadku nasilających się objawów, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy, uszu, ust, świsty w płucach, skurcze brzucha, biegunka, nudności, wymioty, przyspieszona akcja serca, obniżone ciśnienie, zawroty głowy lub utrata przytomności, należy jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą medycznym. Zaleca się zadzwonić na numer alarmowy (999 lub 112) i zasięgnąć porady lub wezwać pomoc medyczną.
ŚRODKI OSTROŻNOŚCI I LECZENIE ALERGII NA JAD OWADÓW BŁONKOSKRZYDŁYCH
Każde użądlenie owadów błonkoskrzydłych jest indywidualne, dlatego ważne jest, aby być świadomym własnej reakcji na takie zdarzenie. Osoby poważnie uczulone na jad pszczół lub os powinny nosić przy sobie odpowiednie leki, takie jak adrenalina w specjalnym aplikatorze. Jest ona lekiem ratunkowym w przypadku reakcji alergicznej. W takiej sytuacji, po użądleniu, preparat można samodzielnie podać, wstrzykując go na przykład w mięsień uda.
E-WIZYTA NA SPOKOJNE WAKACJE
Pamiętaj, że zdrowie i bezpieczeństwo podczas wakacji są niezwykle istotne, dlatego warto być przygotowanym i znać odpowiednie środki ostrożności w przypadku groźnych sytuacji. Masz obawy i wątpliwości – skonsultuj się z lekarzem! Nie wahaj się korzystać z teleporady. E-wizyta w trybie TWÓJ LEKARZ EXPRESS to dobry sposób na szybką konsultację.
Odpowiednie przygotowanie i dbanie o zdrowie pozwoli Ci cieszyć się każdą wakacyjną podróżą. Wszystkie odcinki serii ZABIERZ ZDROWIE NA WAKACJE dostępne są na stronie www.twojlekarz.net w zakładce PODCAST.
хто ми
У своїй роботі ми керуємося ідеєю сімейного лікаря, який надає пацієнту комплексну допомогу в будь-який час, а не тільки під час хвороби. Наша місія – щоденна турбота про здоров’я наших мешканців. Ми проводимо санітарну освіту та пропагуємо профілактику.
Авторське право © Wrocław 2021 NZOZ Your Doctor Sp. z o. Усі права захищені.
Сайт створено KomuKoncept: www.komukoncept.pl