



28 juin 2020
Une année scolaire exceptionnelle s’achève, dont les derniers mois ont été marqués par le travail à distance, l’apprentissage et l’isolement social. La pandémie de COVID-19 a changé notre idée du voyage et des loisirs. Le port du masque obligatoire, la distance de deux mètres dans les pièces fermées et la désinfection des mains font désormais partie intégrante de notre quotidien.
Jedno się jednak nie zmieniło. Podobnie jak przed pandemią, a może nawet mocniej, wszyscy tęsknimy do wakacji, które są czasem odpoczynku, relaksu i beztroski. Planując bezpieczny, rodzinny wypoczynek pamiętajmy, że nawet błahy problem zdrowotny może zepsuć nam najwspanialszy i wyczekiwany urlop. „Twój Lekarz”radzi na co uważać!
Dolegliwości żołądkowo – jelitowe
Dreszcze, podwyższona temperatura, osłabienie organizmu, wymioty i biegunka mogą być objawami tzw. zemsty faraona, która potrafi przykuć do łóżka nawet na kilka dni. Jak jej uniknąć?
– myć ręce przed każdym posiłkiem i po wyjściu z toalety,
– pić tylko wodę z butelki,
– dokładnie myć warzywa i owoce, a najlepiej obierać je ze skórki,
– bezwzględnie nie jeść surowego mięsa, ryb i owoców morza.
Nawet zwykła biegunka wywołana zatruciem pokarmowym może doprowadzić do odwodnienia, więc trzeba uzupełniać płyny, ale unikać przy tym mleka, soków i alkoholu. Zalecamy jedzenie lekkostrawnych potraw z ryżu, pszenicy czy owsa. W podróżnej apteczce warto mieć popularne, uniwersalne leki na wszelkie dolegliwości żołądkowo – jelitowe. Zawsze trzeba też spakować do walizki elektrolity. Sugerujemy również przyjmowanie probiotyków w dawkach profilaktycznych już na 2 tygodnie przed wyjazdem.
Odwodnienie
Do odwodnienia dochodzi na skutek biegunki lub intensywnego pocenia się. Szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci, ale dorośli także nie mogą zapominać o permanentnym nawadnianiu organizmu na wakacjach. W upały zalecamy picie znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Odwodnienie u dorosłych objawia się zmęczeniem, sennością, suchością w ustach, zawrotami głowy, osłabieniem, bólami i skurczami mięśni czy mniejszą ilością wydalanego moczu. Z kolei wśród najczęstszych oznak odwodnienia u dzieci wyróżnia się: apatię, senność, zimne dłonie, szybki i płytki oddech, suchość w ustach i znikomą ilość moczu. Remedium na każde odwodnienie jest rzecz jasna woda i inne płyny, byle niesłodzone. Zbawienne okażą się także preparaty nawadniające i elektrolity.
Ukąszenia
Na letnich wakacjach jesteśmy narażeni nie tylko na ukąszenia komarów, mrówek czy pająków. Takie są niegroźne i wywołują łagodne dolegliwości: lekki ból, świąd i niewielki obrzęk. Mniej przyjemne są ukąszenia os, pszczół, trzmieli i szerszeni. Wtedy możemy odczuwać niepokój i zmęczenie, dreszcze, gorączkę i bóle głowy.
W przypadku ukąszenia przez pszczołę należy niezwłocznie wyciągnąć żądło. W pozostałych przypadkach: przemyć miejsce ukąszenia wodą i mydłem, przyłożyć zimny okład i obserwować, czy nie występują objawy uczuleniowe. Jeżeli się pojawią, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Osoby uczulone na jad błonkoskrzydłych powinny być szczególne ostrożne. W ich przypadku ewentualny wstrząs anafilaktyczny może być tragiczny w skutkach. Jednak nawet gdy nie jesteśmy uczuleni, do wakacyjnej apteczki spakujmy żel na ukąszenia, preparaty chroniące przed insektami i wapno.
Pomoc w zasięgu… telefonu
Nowe standardy bezpieczeństwa obowiązujące w placówkach ochrony zdrowia podczas pandemii sprawiły, że wiele porad nadal udzielanych jest telefonicznie. Kontakt z lekarzem bez konieczności wychodzenia z domu, to w wielu przypadkach spore ułatwienie. Właśnie podczas teleporady lekarz podejmuje decyzje, czy konieczna jest osobista wizyta pacjenta w przychodni – podkreśla Mariola Madler – Litera, szefowa sieci „Twój Lekarz”. Dzięki takiemu rozwiązaniu z porady swojego lekarza rodzinnego możemy skorzystać nawet podczas urlopu. Wystarczy dostęp do telefonicznej lub internetowej rejestracji. „Taka procedura wymaga od nas większego zaangażowania i jest bardziej czasochłonna, ale dzięki niej mimo pandemii, my lekarze możemy być bliżej naszych pacjentów” – dodaje Mariola Madler – Litera.
Qui nous sommes
Dans notre travail, nous sommes guidés par l’idée d’un médecin de famille qui prodigue au patient des soins complets à tout moment, et pas seulement lorsqu’il est malade. Notre mission est de prendre soin de la santé de nos résidents au quotidien. Nous dispensons une éducation à la santé et promouvons la prévention.
Copyright © Wrocław 2021 NZOZ Votre Docteur Sp. z o.o. z o. Tous droits réservés.
Site réalisé par KomuKoncept : www.komukoncept.pl



