Jak odróżnić od siebie schorzenia o podobnych objawach i przenoszone w podobny sposób? To spore wyzwanie dla specjalistów, nie mówiąc już o Pacjentach, którzy w czasie epidemii koronawirusa z niepokojem obserwują stan swojego zdrowia. W tej sytuacji łatwo ulec sugestii i opacznie je zinterpretować.

Alergia

Zacznijmy od alergii, która w zasadniczy sposób różni się od prezentowanych tu schorzeń. To nadmierna odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z alergenem. Dla alergii oddechowych spowodowanych na przykład przez pyłki roślin, charakterystyczne są katar, kichanie oraz zapalenie spojówek i łzawienie oczu. To objawy, które nie są specyficzne dla COVID-19. Podobieństwo stanowi natomiast duszność, która może pojawiać się zarówno w przypadku astmy na podłożu alergicznym, jak i zarażenia koronawirusem.

Przeziębienie, grypa sezonowa, covid-19 – wirusy w natarciu!

Zarówno przeziębienie jak i grypa oraz COVID-19 to infekcje powodowane przez wirusy. Łączy je także sposób przenoszenia drogą kropelkową. Dlatego tak ważne jest zachowanie podstawowych zasad higieny, w tym częste mycie rąk i dezynfekowanie powierzchni, na których wirusy mogą przetrwać nawet kilka dni. Można przyjąć, że stosowanie tych środków ostrożności połączone z ograniczeniem do minimum kontaktów z innymi ludźmi chroni przed przeziębieniem, grypą i COVID-19.

Przeziębienie to stosunkowo łagodna choroba o krótkim przebiegu. Infekcja zwykle ustępuje samoistnie po upływie 3 do 7 dni. W przypadku grypy sezonowej objawy pojawiają się szybciej niż w przeziębieniu, są znacznie cięższe i trwają dłużej. Według naukowców wirus SARS-CoV-2 powodujący COVID-19 łatwiej przenosi się z człowieka na człowieka, niż wirusy przeziębienia i grypy. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia jeden chory zaraża średnio ponad 2 osoby.

Podobieństwa i różnice w przebiegu infekcji wirusowych

U większości zarażonych wirus SARS-CoV-2 spowoduje łagodną infekcję. Przypadki śmiertelne dotyczą głównie osób z grup ryzyka. Ludzie starsi oraz obciążeni chorobami przewlekłymi, takimi jak astma, cukrzyca, schorzenia kardiologiczne i nowotworowe, powinni szczególnie ograniczać ryzyko zakażenia. To oni przede wszystkim powinni być świadomi na jakie objawy zwracać uwagę.

COVID-19 podobnie jak grypa charakteryzuje się wysoką gorączką i suchym kaszlem. W przebiegu zakażenia koronawirusem rzadko pojawia się katar i kichanie, natomiast chorzy częściej uskarżają się na duszność. Dodatkowo zmęczenie, ból gardła, ból głowy i mięśni, które zwykle towarzyszą przeziębieniu i grypie, są rzadsze w COVID-19.

Poniższe zestawienie pozwoli usystematyzować charakterystyczne symptomy oraz ich nasilenie.

4월 7일 - 세계 건강의 날

세계 건강의 날은 매년 우리 자신과 우리가 사랑하는 사람들을 돌보는 것이 얼마나 중요한지 일깨워 주는 특별한 순간입니다. 2025년 슬로건은 "건강한 시작, 희망찬 미래"입니다.