Smiling nutritionist in her office, she is holding a green apple and showing healthy vegetables and fruits, healthcare and diet concept

Aktualne tempo życia, posiłki spożywane w pośpiechu i brak czasu na przygotowywanie potraw powodują, że jemy nieregularnie. To jeden z podstawowych błędów. Czego jeszcze trzeba unikać? Podpowiadają dietetyczki z NZOZ „Twój Lekarz”: Joanna Pieczyńska i Katarzyna Zabłocka.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest omijanie śniadania i wchodzenie w nowy dzień bez odpowiedniej dawki energii. Jeżeli pierwszy posiłek pojawia się dopiero koło południa, a do tego odczuwasz chroniczne zmęczenie i senność, zastanów się, czy przyczyna nie leży w nieregularnym odżywianiu się. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia przy zachowaniu odpowiednich przerw między nimi (od 3 do 4 godzin).

Nadmierna kaloryczność diety

Czy zdarza Ci się, że czujesz się „przejedzony”? Za każdym razem, kiedy sięgasz po potrawy mączne oraz takie, które przyrządzane są z dodatkiem zawiesistych sosów i śmietany oraz potrawy smażone i panierowane, albo kiedy zastępujesz surówkę do obiadu dodatkową porcją frytek do drugiego dania, robisz krok w kierunku otyłości. Konsekwencją złej diety i otyłości są schorzenia cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, nadciśnienie, nowotwory i inne.

Monotonna dieta

Jeśli z przyzwyczajenia lub braku czasu sięgasz wciąż po tą samą gamę produktów, to możesz się spodziewać wystąpienia niedoborów żywieniowych. Unikasz ryb i olejów roślinnych? Grozi ci niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Wykluczasz produkty mleczne? Narażasz się na niedobór witaminy D i wapnia. Im bardziej urozmaicona jest dieta, tym większe są szanse na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.

Zbyt niskie spożycie warzyw

Pamiętaj, że minimalna ilość warzyw i owoców to ok. 500 g (w proporcjach 300 g do 200 g). Istotne jest urozmaicenie. Oprócz warzyw korzennych, liściastych i kapustnych warto sięgać po nasiona roślin strączkowych. Wybieraj warzywa i owoce świeże, sezonowe i zjadaj je najlepiej na surowo, o ile twoja dieta nie wymaga modyfikacji ze względów zdrowotnych.

Nieprawidłowy bilans tłuszczów

Tłuszcze zwierzęce mają duży wpływ na zaburzenia lipidowe (za wysoki cholesterol) i mogą się przyczyniać do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów. Nie oznacza to, że masz całkowicie z nich zrezygnować, ale odpowiednia modyfikacja ich spożycia pozwoli zredukować ryzyko zachorowania na wiele schorzeń.

Spożywanie produktów wysoko przetworzonych

Jak często sięgasz po słodycze lub słone przekąski? Lubisz fast foody, produkty w proszku albo dania do odgrzania? Żywność wytwarzana przemysłowo zawiera szereg dodatków, które osoby nadwrażliwe mogą źle tolerować. Zazwyczaj jest ona wysokokaloryczna i dostarcza „pustych” kalorii przy niewielkiej ilości innych składników odżywczych, co sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości.

Zbyt niska podaż płynów

Powinniśmy wypijać dziennie minimum od 1,5 do 2 litrów płynów, a w upały ok. 2,5 litra. Pamiętaj jednak, że nie tylko ilość, ale też jakość ma znaczenie. Unikaj słodzonych napojów, sięgaj po wodę, napary ziołowe, herbaty różnego rodzaju, mleko, kefiry albo rozcieńczone soki owocowe. Dobrym pomysłem na uzupełnienie płynów jest zjedzenie zupy lub wodnistych owoców i warzyw.

Unikanie produktów pełnoziarnistych

Białe pieczywo lub ziemniaki itp. warto zamienić na pełnoziarniste odpowiedniki jak chleb razowy i kasze gruboziarniste. Dzięki nim wprowadzisz do diety większą ilość błonnika, witamin i składników mineralnych. Taka zmiana pomoże też w gubieniu zbędnych kilogramów.

독감 시즌 동안 바이러스로부터 자신을 보호하세요

NZOZ Your Doctor 시설의 최신 데이터에 따르면 인플루엔자를 포함한 바이러스 감염 사례의 수가 지난 한 달 동안 800% 증가했습니다. 우리는 이 어려운 시기에 환자를 지원하기 위해 클리닉에 특별한 솔루션을 도입했습니다.

NZOZ 담당 의사 - JAGIDNIE 의료 서비스의 새로운 표준

브로츠와프의 Jagodno 지역 주민들은 NZOZ Your Doctor가 제공하는 종합 의료 서비스를 점점 더 기꺼이 이용하고 있습니다. 우리는 환자의 다양한 건강 요구에 부응하는 두 개의 현대적인 시설을 제공했습니다.