16 4월 2023
Od 17 do 24 kwietnia potrwa TYDZIEŃ DLA SERCA. To doskonały moment, by zadbać o zdrowie, zwłaszcza że statystyki są bardzo niepokojące. 35 procent zgonów w Polsce powodują choroby układu krążenia. Główną przyczyną poważnych schorzeń, takich jak zawał czy udar, jest nadciśnienie. Kardiolog radzi jak skutecznie dbać o serce, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.
Nadciśnienie polega na nieprawidłowym wzroście ciśnienia krwi przepływającej przez nasze tętnice. Mierzone jest w milimetrach rtęci (mmHg) i wyrażone jako dwie liczby: ciśnienie skurczowe (wyższa liczba – to ciśnienie wywierane na tętnice podczas skurczu serca), oraz ciśnienie rozkurczowe (niższa liczba – to ciśnienie wywierane przez krew między skurczami, gdy serce odpoczywa).
Jakie ciśnienie jest prawidłowe?
Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego , oraz mniej niż 90 mmHg , gdy serce jest w spoczynku. Doktor Konrad Kaaz z Poradni Kardiologicznej „Twój Lekarz” wskazuje, że prawidłowe i najbardziej optymalne ciśnienie krwi to 130/85 mmHg. – Generalnie poniżej 130. Mówimy o granicy, kiedy rozpoznajemy nadciśnienie. Do 65. roku życia, powinniśmy dążyć do ciśnienia poniżej 130. Dla starszych grup wiekowych te wartości będą wyższe – podkreśla lekarz.
Co wywołuje nadciśnienie?
Wyróżniamy kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na nasz układ sercowo -naczyniowy i mogą powodować wysokie ciśnienie krwi. Są to:
- nadwaga,
- używki – papierosy, nadmierne spożycie alkoholu,
- nadmierne spożycie soli,
- siedzący tryb życia,
- stres,
- predyspozycje genetyczne
Objawy nadciśnienia tętniczego
Często podwyższone ciśnienie nie daje żadnych objawów, a jeśli się już pojawią mogą być kojarzone z innymi schorzeniami. Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na bóle głowy (szczególnie rano), duszności, chroniczne zmęczenie, lub szybkie męczenie się, dzwonienie w uszach, dezorientację, krwotoki z nosa, palpitacje serca czy drętwienie lub mrowienie kończyn oraz zaburzenia snu.
Powikłania nadciśnienia tętniczego
Warto kontrolować ciśnienie krwi, nieprawidłowe prowadzi do wielu poważnych powikłań. Najpoważniejsze to zawał serca i udar mózgu. Nadciśnienie może prowadzić do przewlekłej choroby nerek, migotania przedsionków, nagłego zgonu z przyczyn sercowo – naczyniowych, choroby tętnic obwodowych czy demencji. W przypadku nadciśnienia należy również kontrolować oczy, ta przypadłość może bowiem uszkodzić siatkówkę. Wysokie ciśnienie krwi to również ryzyko miażdżycy.
Jak dbać o układ sercowo – naczyniowy?
Tak jak w przypadku większości chorób, najważniejsza jest profilaktyka pierwotna. Mowa o ogólnym dbaniu o siebie, a więc zdrowej diecie i stylu życia. Do najważniejszych i najbardziej skutecznych form kontrolowania ciśnienia należy zaliczyć:
- utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
- aktywność fizyczna, ale bez forsowania (zaleca się ćwiczenia typu kardio – bieganie, jazda na rowerze itd.) Minimum 20. minut dziennie,
- zdrowa dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, warzywa, owoce, błonnik,
- unikanie spożycia soli,
- rezygnacja z palenia papierosów,
- ograniczenie spożywania alkoholu,
- minimalizacja stresu.
Warto dodać, że w grupie ryzyka osób najbardziej narażonych na nadciśnienie są seniorzy powyżej 65. roku życia. Jednak już 55. latkowie powinni się regularnie badać. Zaleca się pomiar ciśnienia co najmniej raz w roku u lekarza pierwszego kontaktu. Do osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia należą również te z predyspozycją genetyczną, jak i chorujące na cukrzyce czy nerki.
우리는 누구인가
우리는 환자가 아플 때뿐만 아니라 항상 포괄적 인 진료를 제공하는 가정의의 아이디어를 바탕으로 업무를 수행합니다. 우리의 사명은 매일 주민들의 건강을 돌보는 것입니다. 우리는 건강 교육을 제공하고 예방을 장려합니다.
저작권 © Wrocław 2021 NZOZ Your Doctor Sp. z o. 모든 권리 보유.
KomuKoncept가 만든 웹사이트: www.komukoncept.pl