Pregnant woman brushing her teeth

Ciąża jest szczególnym stanem w życiu kobiety, jednak nie służy uzębieniu. Na co zwrócić uwagę w okresie ciąży i jak często odwiedzać lekarza? Porad udziela stomatolog Agnieszka Gładysz z NZOZ „Twój Lekarz”.

W okresie ciąży należy szczególnie zwracać uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej, ponieważ próchnica i choroby przyzębia mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, powodując m.in. niską masę urodzeniową i przedwczesny poród. Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest szczotkowanie zębów. W ciąży jest to często utrudnione przez krwawienie dziąseł spowodowane rozszerzaniem naczyń krwionośnych dziąseł w wyniku zmienionej gospodarki hormonalnej. Jednak pomimo krwawienia czy bólu nie należy pomijać szczotkowania. Grozi to zaleganiem płytki nazębnej, co powoduje odkładanie kamienia nazębnego.

Profesjonalne czyszczenie

Jeżeli pojawi się kamień, należy udać się na wizytę i skorzystać z profesjonalnego oczyszczania zębów. Można włączyć również płukanki z rumianku lub szałwii, co pozwoli złagodzić objawy stanu zapalnego, lub gotowe preparaty dostępne w sprzedaży.

Szczotkowanie powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie po posiłku przez 3 minuty. Po szczotkowaniu konieczne jest delikatne (!) oczyszczanie wszystkich przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Zapobiegnie to odkładaniu się płytki nazębnej między zębami.

Kilka zasad do zapamiętania

Jeśli kobieta miewa mdłości i wymioty, wówczas należy przepłukać jamę ustną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, a szczotkowanie odroczyć o ok. pół godziny w celu zminimalizowania ryzyka erozji, czyli wypłukiwania.

  • Kobieta w ciąży powinna przynajmniej dwa razy zgłosić się na wizytę kontrolną do stomatologa – w 3. i 8. miesiącu. Jeśli konieczne będzie podjęcie leczenia, należy je rozpocząć. Zęby można leczyć przez cały okres ciąży, ale najkorzystniejszy jest drugi trymestr.
  • Leczenie zachowawcze może odbyć się w znieczuleniu miejscowym preparatami ogólnie stosowanymi w stomatologii, chyba że kobieta ma indywidualne przeciwwskazania do znieczulenia.
  • Stres związany z silnym bólem zęba w ciąży gorzej wpływa na płód niż samo znieczulenie.
  • Leczenie kanałowe również nie jest przeciwwskazane, gdyż stan zapalny miazgi zęba może wpłynąć na płód gorzej niż podjęte leczenie.
  • Wykonanie zdjęcia RTG dopuszczalne jest tylko w przypadkach koniecznych, przy stanie zagrażającym zdrowiu lub życiu kobiety. Należy wówczas zadbać o odpowiednią osłonę brzucha kobiety stosując specjaly fartuch. Obecnie stosowane przyrządy oraz nowoczesne mikroskopy stomatologiczne umożliwiają przeprowadzenie leczenia bez konieczności wykonania RTG.
  • Usuwanie zębów powinno odbywać się również w drugim trymestrze.
  • Należy wstrzymać się z zabiegami protetycznymi i estetycznymi do czasu rozwiązania.

독감 시즌 동안 바이러스로부터 자신을 보호하세요

NZOZ Your Doctor 시설의 최신 데이터에 따르면 인플루엔자를 포함한 바이러스 감염 사례의 수가 지난 한 달 동안 800% 증가했습니다. 우리는 이 어려운 시기에 환자를 지원하기 위해 클리닉에 특별한 솔루션을 도입했습니다.

NZOZ 담당 의사 - JAGIDNIE 의료 서비스의 새로운 표준

브로츠와프의 Jagodno 지역 주민들은 NZOZ Your Doctor가 제공하는 종합 의료 서비스를 점점 더 기꺼이 이용하고 있습니다. 우리는 환자의 다양한 건강 요구에 부응하는 두 개의 현대적인 시설을 제공했습니다.