



6 Травня 2019
Нинішній ритм життя, їжа, з’їдена поспіхом, брак часу на приготування їжі призводять до того, що ми харчуємося нерегулярно. Це одна з основних помилок. Чого ще варто уникати? Пропозиції дієтологів NZOZ "Twój Lekarz": Joanna Pieczyńska та Katarzyna Zabłocka.
Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest omijanie śniadania i wchodzenie w nowy dzień bez odpowiedniej dawki energii. Jeżeli pierwszy posiłek pojawia się dopiero koło południa, a do tego odczuwasz chroniczne zmęczenie i senność, zastanów się, czy przyczyna nie leży w nieregularnym odżywianiu się. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie od 4 do 5 posiłków w ciągu dnia przy zachowaniu odpowiednich przerw między nimi (od 3 do 4 godzin).
Nadmierna kaloryczność diety
Czy zdarza Ci się, że czujesz się „przejedzony”? Za każdym razem, kiedy sięgasz po potrawy mączne oraz takie, które przyrządzane są z dodatkiem zawiesistych sosów i śmietany oraz potrawy smażone i panierowane, albo kiedy zastępujesz surówkę do obiadu dodatkową porcją frytek do drugiego dania, robisz krok w kierunku otyłości. Konsekwencją złej diety i otyłości są schorzenia cywilizacyjne, takie jak cukrzyca typu 2, zespół metaboliczny, nadciśnienie, nowotwory i inne.
Monotonna dieta
Jeśli z przyzwyczajenia lub braku czasu sięgasz wciąż po tą samą gamę produktów, to możesz się spodziewać wystąpienia niedoborów żywieniowych. Unikasz ryb i olejów roślinnych? Grozi ci niedobór kwasów tłuszczowych omega-3. Wykluczasz produkty mleczne? Narażasz się na niedobór witaminy D i wapnia. Im bardziej urozmaicona jest dieta, tym większe są szanse na pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.
Zbyt niskie spożycie warzyw
Pamiętaj, że minimalna ilość warzyw i owoców to ok. 500 g (w proporcjach 300 g do 200 g). Istotne jest urozmaicenie. Oprócz warzyw korzennych, liściastych i kapustnych warto sięgać po nasiona roślin strączkowych. Wybieraj warzywa i owoce świeże, sezonowe i zjadaj je najlepiej na surowo, o ile twoja dieta nie wymaga modyfikacji ze względów zdrowotnych.
Nieprawidłowy bilans tłuszczów
Tłuszcze zwierzęce mają duży wpływ na zaburzenia lipidowe (za wysoki cholesterol) i mogą się przyczyniać do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów. Nie oznacza to, że masz całkowicie z nich zrezygnować, ale odpowiednia modyfikacja ich spożycia pozwoli zredukować ryzyko zachorowania na wiele schorzeń.
Spożywanie produktów wysoko przetworzonych
Jak często sięgasz po słodycze lub słone przekąski? Lubisz fast foody, produkty w proszku albo dania do odgrzania? Żywność wytwarzana przemysłowo zawiera szereg dodatków, które osoby nadwrażliwe mogą źle tolerować. Zazwyczaj jest ona wysokokaloryczna i dostarcza „pustych” kalorii przy niewielkiej ilości innych składników odżywczych, co sprzyja rozwojowi nadwagi i otyłości.
Zbyt niska podaż płynów
Powinniśmy wypijać dziennie minimum od 1,5 do 2 litrów płynów, a w upały ok. 2,5 litra. Pamiętaj jednak, że nie tylko ilość, ale też jakość ma znaczenie. Unikaj słodzonych napojów, sięgaj po wodę, napary ziołowe, herbaty różnego rodzaju, mleko, kefiry albo rozcieńczone soki owocowe. Dobrym pomysłem na uzupełnienie płynów jest zjedzenie zupy lub wodnistych owoców i warzyw.
Unikanie produktów pełnoziarnistych
Białe pieczywo lub ziemniaki itp. warto zamienić na pełnoziarniste odpowiedniki jak chleb razowy i kasze gruboziarniste. Dzięki nim wprowadzisz do diety większą ilość błonnika, witamin i składników mineralnych. Taka zmiana pomoże też w gubieniu zbędnych kilogramów.
хто ми
У своїй роботі ми керуємося ідеєю сімейного лікаря, який надає пацієнту комплексну допомогу в будь-який час, а не тільки під час хвороби. Наша місія – щоденна турбота про здоров’я наших мешканців. Ми проводимо санітарну освіту та пропагуємо профілактику.
Авторське право © Wrocław 2021 NZOZ Your Doctor Sp. z o. Усі права захищені.
Сайт створено KomuKoncept: www.komukoncept.pl



