Nowe statystyki zachorowań, informacje o ogniskach wirusa, testy, wymazy, prace nad szczepionką – każdego dnia napływają setki doniesień związanych z pandemią COVID-19. Jako odbiorcy zaczynamy się na nie „uodparniać”, traktując jako element codzienności. Przywykliśmy już do apeli o ostrożność, ograniczeń dostępu do niektórych instytucji oraz wszechobecnych przypomnień o konieczności dezynfekcji rąk, noszenia maseczek i zachowania społecznego dystansu.  Niestety, zdaniem epidemiologów koronawirus nie odpuszcza i nadal jest bardzo groźny.

SARS-CoV2 W NATARCIU

Specjaliści podkreślają, że do czasu opracowania szczepionki przeciw SARS-CoV2 jedynym skutecznym sposobem na opanowanie pandemii jest szybkie wykrywanie nowych przypadków oraz izolacja osób zakażonych. To szczególnie ważne ponieważ u większości zakażonych koronawirusem choroba przebiega łagodnie lub nawet bez typowo infekcyjnych objawów. Możemy więc zakażać nie zdając sobie sprawy, że stanowimy zagrożenie dla otoczenia. Dlatego warto z większą uwagą monitorować stan swojego zdrowia.

SYGNAŁY ALARMOWE

Gorączka, suchy kaszel, duszności, bóle mięśniowe, uczucie przemęczenia – to podawana przez WHO najkrótsza lista objawów mogących świadczyć o rozwijającej się infekcji COVID 19. Eksperci zwracają jednak uwagę, na nietypowe symptomy, które mogą poprzedzać pojawienie się pełnoobjawowej formy choroby. Chodzi między innymi o utratę smaku i węchu, którą według amerykańskiej agencji CDC /Centers for Disease Control and Prevention/ zgłaszało ponad 80% pacjentów, u których wykryto SARS-CoV-2. Pojawienie się takich symptomów potwierdziły także badania przeprowadzone w dużych ogniskach koronawirusa w Iranie i Korei Południowej.

„Nietypowe objawy neurologiczne zgłaszane przez pacjentów zawsze wzbudzają czujność lekarzy – podkreśla Mariola Madler Litera szefowa NZOZ Twój Lekarz. Ważne jest, by chorzy pamiętali o nich  podczas telefonicznej rejestracji i w czasie teleporad, udzielanych przez naszych specjalistów” – dodaje lekarka. Zaznacza też, że pytanie o nietypowe objawy jest częścią ankiety, którą wypełniają wszyscy pacjenci zgłaszający się do Przychodni Twój Lekarz na wizyty osobiste.

7. APRIL – WELTGESUNDHEITSTAG

Der Weltgesundheitstag ist ein besonderer Moment, der uns jedes Jahr daran erinnert, wie wichtig es ist, auf uns selbst und unsere Lieben zu achten. Im Jahr 2025 lautet sein Slogan: „Gesunde Anfänge, hoffnungsvolle Zukunft.“