



29 April 2019
Moczenie nocne to problem wielu osób. Co je wywołuje? Jakie może mieć konsekwencje i do kogo zgłosić się o pomoc? O moczeniu nocnym pisze Izabela Mader-Wołyńska, pediatra z NZOZ „Twój Lekarz”.
Moczenie nocne to niekontrolowane oddawanie moczu w trakcie snu. Niekontrolowane znaczy niezależne od woli dziecka. Wśród dzieci z tą dolegliwością przeważają chłopcy. Wyróżniamy dwa rodzaje moczenia, w zależności czy problem pojawia się wyłącznie w trakcie snu, czy towarzyszą dodatkowe objawy w dzień jak: częstsze oddawanie moczu, naglące parcia, popuszczanie w ciągu dnia. Umiejętność oddawania moczu dziecko powinno osiągnąć do końca 5. roku życia. Jeśli jej nie posiada, oznacza to chorobę. Wbrew pozorom to spory problem – od 5 do 7 procent dzieci 7-letnich moczy się w nocy.
System kontroli
Uważa się, że moczenie nocne ma podłoże wieloczynnikowe. Jedną z przyczyn jest niewykształcony system kontroli. W dzień produkujemy prawidłowo ok. 80% dobowego moczu, a w nocy tylko 20%. Niedobór wazopresyny (hormon) powoduje, że pęcherz moczowy wypełnia się w nocy tak szybko jak w dzień i nie jesteśmy w stanie spokojnie przespać nocy. Wraz z wiekiem zwiększa się produkcja wazopresyny i problem moczenia ustępuje.
Podłoże psychologiczne?
Wbrew powszechnemu przekonaniu to nie jest choroba o podłożu psychologicznym, chociaż pewne sytuacje stresogenne (np. zmiana szkoły, przeprowadzka, narodziny dziecka, śmierć bliskiej osoby) mogą nasilać jej objawy. Długo trwające i nieleczone moczenie nocne powoduje niską samoocenę dziecka, zaburzenia emocjonalne, osłabienie wyników w szkole, a nawet izolację od grupy rówieśniczej.
Konieczna pomoc lekarza
Jednak w większości przypadków przyczyny mają charakter medyczny i aby je wykryć, konieczna jest wizyta u lekarza. Z moczenia nocnego można dziecko wyleczyć. Jednak zawsze należy najpierw wykluczyć istnienie chorób, które mogą wpływać na zaburzenie produkcji moczu i zaburzeń czynnościowych układu moczowego. W zależności od diagnozy wprowadza się odpowiednie leczenie, które skierowane jest na podstawową przyczynę, a nie na objaw, jakim jest moczenie. W terapii moczenia nocnego podstawą jest postępowanie behawioralne (czyli modyfikacja zachowań i odpowiednia motywacja) oraz leczenie farmakologiczne.
Wer wir sind
In unserer Arbeit lassen wir uns von der Idee eines Hausarztes leiten, der den Patienten nicht nur im Krankheitsfall umfassend betreut. Unsere Mission ist es, uns jeden Tag um die Gesundheit unserer Bewohner zu kümmern. Wir bieten Gesundheitserziehung und fördern Prävention.
Copyright © Breslau 2021 NZOZ Your Doctor Sp. z o.o. z o. o. Alle Rechte vorbehalten.
Website erstellt von KomuKoncept: www.komukoncept.pl



