żywność a koronawirus

Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

Informacja EFSA: https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route

Obróbka termiczna a koronawirus


Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Jak przenosi się SARS COV-2?


Bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz).

Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel.

Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym.

Jakie działania powinien podjąć świadomy klient-konsument?

W sklepie:

Osoby, które przebywają w sklepach, supermarketach, centrach handlowych powinny zawsze pamiętać o tym, że są współodpowiedzialni za zdrowie swoje i innych osób. W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach.

Dlatego należy pamiętać o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.

Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania należy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).

Należy zwracać też uwagę na właściwą higienę układu oddechowego- nie kasłanie/kichanie w stronę innych osób jak i towaru.


W domu:

Należy zachowywać właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych w kuchniach.


Informacja przygotowana na podstawie materiału Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/

VIRUS HPV - UNE MENACE INVISIBLE QUI PEUT ÊTRE VAINCUE

Le VPH, ou virus du papillome humain, est un tueur silencieux responsable du développement de six types de cancer. Son association avec le cancer du col de l’utérus est mieux connue, mais ce n’est pas le seul problème.

PROTÉGEZ-VOUS DES VIRUS PENDANT LA SAISON DE LA GRIPPE

Selon les dernières données des établissements NZOZ Your Doctor, le nombre de cas d'infections virales, y compris la grippe, a augmenté de 8 001 TP3T au cours du mois dernier. Nous avons introduit des solutions spéciales dans nos cliniques pour accompagner les patients pendant cette période difficile.

NZOZ TWÓJ LEKARZ - NOWY STANDARD OPIEKI ZDROWOTNEJ NA JAGODNIE

Mieszkańcy osiedla Jagodno we Wrocławiu coraz chętniej korzystają z kompleksowej opieki medycznej oferowanej przez NZOZ Twój Lekarz. Do ich dyspozycji oddaliśmy dwie nowoczesne placówki, które odpowiadają na różne potrzeby zdrowotne pacjentów.