żywność a koronawirus

Czy wirus może przenosić się za pomocą żywności?

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.

Informacja EFSA: https://www.efsa.europa.eu/en/news/coronavirus-no-evidence-food-source-or-transmission-route

Obróbka termiczna a koronawirus


Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. Dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, ponieważ koronawirus ulega zniszczeniu gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60stC przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Jak przenosi się SARS COV-2?


Bezpośrednio – poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz).

Pośrednio – poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel.

Aktualnie dostępne dane wskazują na to, że wirus może przetrwać kilka godzin na powierzchniach. Wirusa można pozbyć się ze środowiska, podobnie jak w przypadku większości mikroorganizmów, za pomocą zwykłych środków dezynfekcyjnych stosowanych w gospodarstwie domowym.

Jakie działania powinien podjąć świadomy klient-konsument?

W sklepie:

Osoby, które przebywają w sklepach, supermarketach, centrach handlowych powinny zawsze pamiętać o tym, że są współodpowiedzialni za zdrowie swoje i innych osób. W miarę możliwości należy unikać przebywania w miejscach zatłoczonych, utrzymywać odstępy w kolejkach.

Dlatego należy pamiętać o higienie rąk oraz higienie kichania i kasłania, w szczególności przy pakowaniu żywności luzem, nieopakowanej tj. pieczywo, produkty cukiernicze, orzechy.

Ręce w sklepie mają kontakt z powierzchniami roboczymi, pieniędzmi. Do pakowania należy używać dostępnych rękawic foliowych oraz torebek. Niehigienicznym zachowaniem jest przebieranie i dotykanie produktów, które są przeznaczone do spożycia bez mycia i obróbki termicznej (np. pieczywo, bułki, wyroby cukiernicze).

Należy zwracać też uwagę na właściwą higienę układu oddechowego- nie kasłanie/kichanie w stronę innych osób jak i towaru.


W domu:

Należy zachowywać właściwą higienę mycia i przygotowania żywności. Jest to priorytet nie tylko w przypadku koronawirusa, ale przede wszystkim typowych zanieczyszczeń mikrobiologicznych prowadzących do zatruć pokarmowych. Należy myć ręce, narzędzia kuchenne, blaty robocze, deski. Zawsze pamiętać o separacji produktów surowych i produktów już przygotowanych do spożycia, w celu uniknięcia zanieczyszczeń krzyżowych w kuchniach.


Informacja przygotowana na podstawie materiału Głównego Inspektoratu Sanitarnego: https://gis.gov.pl/aktualnosci/qa-dotyczace-zywnosci-i-koronawirusa/

TWÓJ LEKARZ ZAPRASZA DO PORADNI KARDIOLOGII DZIECIĘCEJ NA WROCŁAWSKIM JAGODNIE

Kardiologia dziecięca to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wad serca oraz chorób układu krążenia u dzieci. Wczesne wykrycie takich schorzeń jest kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Twoje dziecko szybko się męczy? Zdarzają mu się omdlenia i zawroty głowy? Nie lekceważ objawów, które mogą świadczyć o problemach z krążeniem.

ZOSTAŃ NASZYM PACJENTEM - KROK PO KROKU

W trosce o wygodę Pacjentów i łatwiejszy dostęp do usług sieci NZOZ Twój Lekarz, wprowadzamy uproszczone procedury składania deklaracji wyboru przychodni, który eliminuje konieczność osobistego odwiedzania placówki. Można teraz łatwo wypełnić, podpisać i złożyć wszystkie niezbędne dokumenty, nawet bez wychodzenia z domu.

WIELKANOC 2024

Niech zbliżające się Święta Wielkanocne upłyną w zdrowiu i radosnej atmosferze. Życzymy,
aby czas spędzony z bliskimi przyniósł wiele pozytywnej energii i siły do pokonywania
codziennych wyzwań.