O przeziębienie nietrudno praktycznie o każdej porze roku. Gdy zarazimy się wirusem, nie musimy od razu myśleć o antybiotyku i biec do lekarza. Jak unikać i zwalczać przeziębienie? Oto porady lekarza Marcina Roszkowskiego z NZOZ „Twój Lekarz” w Ślęzie.

Przeziębienie powodują wirusy, które bardzo łatwo przenoszą się pomiędzy nami. Osoby przeziębione zarażają kichając, kaszląc lub przenosząc wirusy z nosa, ust i rąk na przedmioty. Wirus na klamce może przeżyć nawet do 24 godzin. Do podstawowych objawów przeziębienia należą: zatkany nos lub katar, ból gardła, głowy i bóle mięśniowe, kaszel, kichanie i podwyższona temperatura. Co zrobić, aby uniknąć zarażenia i nie zarażać innych? Nie korzystaj ze wspólnych ręczników, kubków, noży, widelców. Podczas kaszlu i kichania zasłaniaj usta i nos jednorazową chusteczką, której nie używaj ponownie – wyrzuć ją do kosza. Nie dotykaj rękami twarzy – oczy, usta i nos są wrotami dla infekcji. Wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz. Dbaj o sprawność fizyczną i zdrowe nawyki.

Jak poradzić sobie samodzielnie?

Jeżeli jednak przeziębienie nas dopadnie, nie musimy natychmiast kontaktować się z lekarzem. Samoistna poprawa zwykle następuje po tygodniu. Tylko sporadycznie zdarza się, że przeziębienie trwa dłużej – w nielicznych przypadkach dolegliwości odczuwamy do 3 tygodni. Z wirusem możemy poradzić sobie sami. Wystarczy pamiętać o podstawowych rzeczach: o odpoczynku i śnie, wygrzewaniu się, piciu dużej ilości płynów w temperaturze pokojowej i o płukaniu gardła wodą z solą. Objawy przeziębienia mogą złagodzić preparaty dostępne w aptece bez recepty. Nie skracają one czasu choroby, aczkolwiek mogą przynieść chwilową ulgę.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeżeli po tygodniu od złapania infekcji nie odczuwamy poprawy samopoczucia i objawy gwałtownie narastają, to powinniśmy pójść do lekarza. W przypadku silnego przeziębienia alarmująca jest wysoka gorączka (temperatura powyżej 39 stopni) lub brak poprawy po lekach przeciwgorączkowych. Impulsem do wizyty u lekarza są także trudności z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej. Silnych objawów przeziębienia nie powinny bagatelizować osoby chorujące na cukrzycę, choroby serca, płuc, nerek czy choroby neurologiczne, a także osoby z obniżoną odpornością.

Przeziębienie, czy grypa?

Pamiętajmy, że lekarze nie przepisują antybiotyków w leczeniu przeziębienia, ponieważ nie likwidują one objawów ani nie przyspieszają wyzdrowienia. Antybiotyki są skuteczne jedynie w infekcjach bakteryjnych. Przeziębienie jest natomiast spowodowane wirusami. Pojawia się stopniowo, dotyczy głównie nosa i gardła, powoduje złe samopoczucie, ale ostatecznie da się z nim funkcjonować. Natomiast objawy grypy narastają szybko, temperatura ciała jest wysoka. Objawy dotyczą nie tylko gardła i nosa. Często występuje silny kaszel. Dolegliwości powodują uczucie wyczerpania i niezdolność do normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że szczepienie przeciwko grypie nie działa w przypadku przeziębienia.

VIRUS HPV - UNE MENACE INVISIBLE QUI PEUT ÊTRE VAINCUE

Le VPH, ou virus du papillome humain, est un tueur silencieux responsable du développement de six types de cancer. Son association avec le cancer du col de l’utérus est mieux connue, mais ce n’est pas le seul problème.

PROTÉGEZ-VOUS DES VIRUS PENDANT LA SAISON DE LA GRIPPE

Selon les dernières données des établissements NZOZ Your Doctor, le nombre de cas d'infections virales, y compris la grippe, a augmenté de 8 001 TP3T au cours du mois dernier. Nous avons introduit des solutions spéciales dans nos cliniques pour accompagner les patients pendant cette période difficile.

NZOZ VOTRE MÉDECIN - UN NOUVEAU NORME DE SOINS DE SANTÉ À JAGIDNIE

Les résidents du domaine Jagodno à Wrocław sont de plus en plus disposés à recourir aux soins médicaux complets proposés par NZOZ Your Doctor. Nous leur avons mis à disposition deux installations modernes qui répondent aux différents besoins de santé des patients.