O przeziębienie nietrudno praktycznie o każdej porze roku. Gdy zarazimy się wirusem, nie musimy od razu myśleć o antybiotyku i biec do lekarza. Jak unikać i zwalczać przeziębienie? Oto porady lekarza Marcina Roszkowskiego z NZOZ „Twój Lekarz” w Ślęzie.

Przeziębienie powodują wirusy, które bardzo łatwo przenoszą się pomiędzy nami. Osoby przeziębione zarażają kichając, kaszląc lub przenosząc wirusy z nosa, ust i rąk na przedmioty. Wirus na klamce może przeżyć nawet do 24 godzin. Do podstawowych objawów przeziębienia należą: zatkany nos lub katar, ból gardła, głowy i bóle mięśniowe, kaszel, kichanie i podwyższona temperatura. Co zrobić, aby uniknąć zarażenia i nie zarażać innych? Nie korzystaj ze wspólnych ręczników, kubków, noży, widelców. Podczas kaszlu i kichania zasłaniaj usta i nos jednorazową chusteczką, której nie używaj ponownie – wyrzuć ją do kosza. Nie dotykaj rękami twarzy – oczy, usta i nos są wrotami dla infekcji. Wietrz często pomieszczenia, w których przebywasz. Dbaj o sprawność fizyczną i zdrowe nawyki.

Jak poradzić sobie samodzielnie?

Jeżeli jednak przeziębienie nas dopadnie, nie musimy natychmiast kontaktować się z lekarzem. Samoistna poprawa zwykle następuje po tygodniu. Tylko sporadycznie zdarza się, że przeziębienie trwa dłużej – w nielicznych przypadkach dolegliwości odczuwamy do 3 tygodni. Z wirusem możemy poradzić sobie sami. Wystarczy pamiętać o podstawowych rzeczach: o odpoczynku i śnie, wygrzewaniu się, piciu dużej ilości płynów w temperaturze pokojowej i o płukaniu gardła wodą z solą. Objawy przeziębienia mogą złagodzić preparaty dostępne w aptece bez recepty. Nie skracają one czasu choroby, aczkolwiek mogą przynieść chwilową ulgę.

Kiedy pójść do lekarza?

Jeżeli po tygodniu od złapania infekcji nie odczuwamy poprawy samopoczucia i objawy gwałtownie narastają, to powinniśmy pójść do lekarza. W przypadku silnego przeziębienia alarmująca jest wysoka gorączka (temperatura powyżej 39 stopni) lub brak poprawy po lekach przeciwgorączkowych. Impulsem do wizyty u lekarza są także trudności z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej. Silnych objawów przeziębienia nie powinny bagatelizować osoby chorujące na cukrzycę, choroby serca, płuc, nerek czy choroby neurologiczne, a także osoby z obniżoną odpornością.

Przeziębienie, czy grypa?

Pamiętajmy, że lekarze nie przepisują antybiotyków w leczeniu przeziębienia, ponieważ nie likwidują one objawów ani nie przyspieszają wyzdrowienia. Antybiotyki są skuteczne jedynie w infekcjach bakteryjnych. Przeziębienie jest natomiast spowodowane wirusami. Pojawia się stopniowo, dotyczy głównie nosa i gardła, powoduje złe samopoczucie, ale ostatecznie da się z nim funkcjonować. Natomiast objawy grypy narastają szybko, temperatura ciała jest wysoka. Objawy dotyczą nie tylko gardła i nosa. Często występuje silny kaszel. Dolegliwości powodują uczucie wyczerpania i niezdolność do normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że szczepienie przeciwko grypie nie działa w przypadku przeziębienia.

WKŁADKI ODCIĄŻAJĄCE PWO - PRAWDZIWA ULGA DLA BOLĄCYCH STÓP

Zmagasz się z bólem stóp, dyskomfortem podczas chodzenia albo innymi dolegliwościami ograniczającymi codzienne aktywności? Jeśli tak, rozwiązaniem mogą być profesjonalne wkładki (PWO), dostosowane indywidualnie przez specjalistę fizjoterapii. To ulga dla stóp i droga do zdecydowanej poprawy jakości życia.

ZABIERZ ZDROWIE NA MAJÓWKĘ - GDZIE PO PORADĘ W DŁUGI WEEKEND?

Przed nami długi majowy weekend, który w tym roku rozpocznie się już w środę. Pamiętajmy, że wiedza o tym, gdzie zgłosić się po pomoc medyczną podczas dni wolnych od pracy, jest równie istotna jak dobrze zaplanowany wypoczynek. Dlatego warto mieć pod ręką listę placówek, które udzielają pomocy w święta.