colorful ribbons on pink background, cancer awareness, World cancer day, National cancer survivor day, world autism awareness day
Wczesne wykrycie nowotworu znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie – podkreślają specjaliści. Dlatego tak ważna jest edukacja i profilaktyka oraz wczesna diagnostyka schorzeń nowotworowych. W szczególny sposób dotyczy to najmłodszych pacjentów, u których choroba może mieć bardzo dynamiczny przebieg. Od 1 grudnia 2019 roku w Przychodni TWÓJ LEKARZ przy ulicy Zwycięskiej we Wrocławiu działa Poradnia Hematologiczna Onkologiczna dla Dzieci. Prowadzi ją dr Dominika Kulej- Klimczak specjalista pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej. Jakie problemy są diagnozowane i leczone w Poradni? W ramach poradni konsultacyjnej udzielamy porad „małym” pacjentom z anemią (niedokrwistościami), zaburzeniami krzepnięcia , nawracającymi krwawieniami z nosa, lokalnie powiększonymi węzłami chłonnymi. Konsultujemy również pacjentów z nieprawidłowymi wynikami morfologii krwi obwodowej, takimi jak: obniżone lub podwyższone wartości leukocytów, czy też płytek krwi (małopłytkowość/ nadpłytkowość). Czy do Poradni mogą zostać również skierowani pacjenci z podejrzeniem choroby nowotworowej lub niepokojącymi objawami takimi jak: przewlekły ból brzucha, bóle kostne, bóle głowy, postępujące osłabienie, bladość skóry, zwiększona potliwość? Tak, choroba nowotworowa u dzieci przebiega zwykle inaczej niż u dorosłych. Rozwija się bardziej dynamicznie, dlatego niezwykle istotne jest szybkie rozpoznanie, diagnostyka i skierowanie do wysokospecjalistycznego ośrodka onkologicznego dla dzieci. Z uwagi na doświadczenie zawodowe w rozpoznawaniu i wykrywaniu zaburzeń hematologicznych oraz nowotworów warto skierować dzieci z niepokojącymi objawami do tutejszej poradni celem konsultacji. W codziennej pracy cechuje nas czujność onkologiczna i pozwala szybko zareagować na niepokojące objawy. W jakim wieku są konsultowani pacjenci? To dzieci od okresu noworodkowego i młodzież do ukończenia 18 roku życia. Jak należy przygotować pacjenta do wizyty w Poradni? Rodzice dziecka powinni mieć dotychczasową dokumentację medyczną, czyli książeczkę zdrowia, karty informacyjne z pobytów w szpitalu oraz wyniki wykonanych konsultacji specjalistycznych, badań laboratoryjnych z krwi i badań obrazowych takich jak : USG, RTG, TK /tomografia komputerowa/ lub NMR /rezonans magnetyczny/.

ZDROWIE ZACZYNA SIĘ OD STÓP!

Często bolą Cię stopy? Indywidualne Wkładki Ortopedyczne (IWO) mogą być rozwiązaniem, które złagodzi Twoje dolegliwości. Na konsultacje i dobór wkładek zaprasza Pracownia Rehabilitacji NZOZ Twój Lekarz.

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

Listopad to czas, gdy infekcje sezonowe nasilają się, a pacjenci częściej szukają skutecznych sposobów na szybki powrót do zdrowia. Jednak Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, przypadający na 18 listopada, przypomina nam o potrzebie świadomego korzystania z antybiotyków.