pneumonoki

Po medykach czas na seniorów. Zgodnie z harmonogramem 25 stycznia mają rozpocząć się szczepienia przeciw COVID-19 osób, które przekroczyły 70 lat.  O czym powinny pamiętać osoby, zarejestrowane na szczepienie w najbliższych dniach?

Przede wszystkim trzeba pojawić się we właściwym punkcie szczepień, w wyznaczonym dniu i godzinie. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Na miejscu trzeba wypełnić ankietę, która stanowi pierwszy etap kwalifikacji do szczepienia.

Warto wcześniej zapoznać się z zawartymi w niej pytaniami. Dotyczą one nie tylko aktualnego stanu zdrowia, ale także chorób przewlekłych

Pacjenci z wypełnioną ankietą przechodzą kwalifikację lekarską. Jeśli jej wynik jest pozytywny otrzymują szczepionkę podaną w ramię, w formie iniekcji domięśniowej.  Do szczepienie przeciw COVID-19 nie trzeba być na czczo. Szczepionka może być podawana o każdej porze dnia. Eksperci zalecają, by w dniu jej przyjęcia być wypoczętym.

Ze względów bezpieczeństwa, osoby którym podano preparat powinny przez 15 minut pozostawać pod obserwacją. Pojawienie się nagłych, niepożądanych objawów należy natychmiast zgłaszać personelowi przychodni. Po przyjęciu szczepionki nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących jedzenia i picia, czy wysiłku fizycznego.  Przed opuszczeniem punktu szczepień warto potwierdzić termin podania drugiej dawki preparatu.

tl_fb_infografika_szczepienia_c19

ZDROWIE ZACZYNA SIĘ OD STÓP!

Często bolą Cię stopy? Indywidualne Wkładki Ortopedyczne (IWO) mogą być rozwiązaniem, które złagodzi Twoje dolegliwości. Na konsultacje i dobór wkładek zaprasza Pracownia Rehabilitacji NZOZ Twój Lekarz.

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

Listopad to czas, gdy infekcje sezonowe nasilają się, a pacjenci częściej szukają skutecznych sposobów na szybki powrót do zdrowia. Jednak Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, przypadający na 18 listopada, przypomina nam o potrzebie świadomego korzystania z antybiotyków.