rodzina-rowery

Po miesiącach spędzonych na zdalnym nauczaniu, dzieci i młodzież potrzebują aktywności – podkreślają specjaliści. To jedyny sposób na poprawę kondycji fizycznej i powrót do normalnego trybu życia po pandemii. „Jako rodzice musimy zrobić wszystko co w naszej mocy by odciągnąć dzieci od komputerów, bo przed monitorami spędzały dotąd większość czasu” – mówi szefowa sieci Twój Lekarz Mariola Madler – Litera. „Wspólne spacery, wycieczki rowerowe, gry i zabawy na świeżym powietrzu – powinny na stałe zagościć w planie zajęć na końcówkę roku szkolnego i zbliżające się wakacje” – dodaje lekarka. Siedzący tryb życia i brak regularnych ćwiczeń odbijają się na stanie zdrowia  wszystkich grup wiekowych – co ma potwierdzenie w badaniach naukowców. 

„Aktywność fizyczna dzieci i młodzieży i ich kondycja spadają systematycznie od 20 lat, a pandemia jeszcze pogłębiła ten problem” – podkreśla prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Badania ekspertów AWF mają określić, jak poważny jest ten negatywny wpływ. Wspólnie z resortem edukacji uruchomili właśnie program, który pomoże uczniom w powrocie do aktywności. W pierwszym etapie nauczyciele WF-u otrzymają wskazówki, jak pracować z dziećmi po COVID-19 i jak motywować je do sportu po tak długim okresie nauki zdalnej i zamknięcia w domach. Drugi etap przewiduje stworzenie Sport Klubów, czyli dodatkowych aktywnych zajęć dla uczniów, które będą wdrażane od września.

„Chcemy wyposażyć nauczycieli w dodatkowe narzędzia związane z umiejętnością prowadzenia zajęć prozdrowotnych, które mają poprawić kondycję fizyczną dzieci i młodzieży szkolnej, zarówno klas 1–3, 4–8, jak i szkół średnich. Będziemy przekazywać im pewne wskazówki dotyczące psychologii oraz motywacji, aby mogli skutecznie zachęcać całą rzeszę dzieci i młodzieży szkolnej, do regularnej aktywności fizycznej po pandemii” – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes prof. Bartosz Molik, rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Przykładowe tematy szkoleń planowanych w pierwszym etapie projektu to: metody przeciwdziałania skutkom hipokinezji, izolacji społecznej, konsekwencje psychiczne nauczania zdalnego, metody wzbudzania motywacji na zajęciach ruchowych, budowanie relacji w grupie rówieśniczej, metody pokonywania barier aktywności fizycznej lub metodyczne przykłady dobrego działania. Projekt „Aktywny powrót do szkoły” realizują wykładowcy z Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie we współpracy z uczelniami z  Gdańska, Poznania, Wrocławia, Katowic i Krakowa. W ramach szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego w całym kraju odbędzie się 420 sesji szkoleniowych

Jak podkreślają twórcy projektu, dzieci często przechodzą COVID-19 bezobjawowo, ale widać u nich konsekwencje choroby. Wśród nich są zmęczenie, duszności, osłabienie siły mięśniowej, ale również zdarzają się bóle w klatce piersiowej, zaburzenia rytmu pracy serca, bóle głowy i omdlenia. Na te objawy dodatkowo nakłada się długotrwały brak regularnej aktywności fizycznej, co też negatywnie wpływa na kondycję fizyczną uczniów. W połączeniu z chronicznym zmęczeniem i osłabieniem wszystko to może zaburzać ich normalny powrót do szkoły.

Dlatego zbliżające się wakacje powinny być czasem aktywnego wypoczynku i poprawiających ogólną kondycję zajęć sportowych. Przyda się to zarówno najmłodszym jak i ich rodzicom, którzy także zmagają się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi pandemii COVID-19.

NOWOCZESNA TERAPIA BLIZN DLA ZDROWIA I ESTETYKI

Wyraźnie widoczna blizna nie musi już codziennie przypominać o cesarskim cięciu, bolesnym urazie czy przebytej operacji. Właściwa i wcześnie podjęta terapia w Pracowni Rehabilitacji NZOZ Twój Lekarz pozwala na znaczącą poprawę zarówno wyglądu, jak i funkcjonalności tkanki bliznowatej.

ZAPRASZAMY DO PORADNI NEFROLOGICZNEJ W NZOZ TWÓJ LEKARZ

Zapalenie nerek, zakażenia układu moczowego, białkomocz, nefropatie, piasek i kamienie nerkowe – to tylko niektóre z sytuacji, kiedy pomoc nefrologa staje się niezbędna. Niezależnie od Twoich potrzeb, NZOZ Twój Lekarz we Wrocławiu jest gotowy, aby Ci pomóc. 

TWÓJ LEKARZ ZAPRASZA DO PORADNI KARDIOLOGII DZIECIĘCEJ NA WROCŁAWSKIM JAGODNIE

Kardiologia dziecięca to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem wad serca oraz chorób układu krążenia u dzieci. Wczesne wykrycie takich schorzeń jest kluczowe dla zdrowia i prawidłowego rozwoju. Twoje dziecko szybko się męczy? Zdarzają mu się omdlenia i zawroty głowy? Nie lekceważ objawów, które mogą świadczyć o problemach z krążeniem.