Główny Inspektor Sanitarny apeluje, aby czas wolny od zajęć lekcyjnych nie stanowił pretekstu do zintensyfikowania kontaktów towarzyskich. „To czas mądrych wyborów zdrowotnych. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za zdrowie swoje i swoich najbliższy. Zachowujmy się odpowiedzialnie.” – czytamy na stronach GIS. 

Według statystyk publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia ciężki przebieg zakażenia COVID-19  obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2–3% chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby, są osoby starsze, z obniżoną odpornością i innymi przewlekłymi schorzeniami.

Dlatego ludzie starsi powinni ściśle stosować się do zaleceń lekarzy i unikać dużych skupisk ludzkich, które są środowiskiem sprzyjającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych patogenów przenoszonych drogą kropelkową. Główny Inspektor Sanitarny zaapelował do seniorów by ograniczali przebywanie w miejscach publicznych i poprosili bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, czy załatwianie spraw urzędowych.

CUKRZYCA - CICHY ZABÓJCA. JAK JĄ ROZPOZNAĆ I SKUTECZNIE LECZYĆ?

Według najnowszych badań opublikowanych w „The Lancet”, na świecie żyje już ponad 800 milionów dorosłych z cukrzycą. Liczba ta niemal dwukrotnie przewyższa wcześniejsze szacunki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówiły o około 422 milionach chorych.