Co trzeba wiedzieć na temat "koronawirusa".

Naukowe badania nad zdrowotnymi skutkami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ciągle trwają, dlatego musimy za wszelką cenę unikać tego ryzyka. Warto też uporządkować wiedzę o sposobach postępowania w konkretnych przypadkach.

Na skróty:

Poradnie Specjalistyczne

Dysponujemy szerokim wachlarzem poradni specjalistycznych, w których czekają na państwa specjaliści z wieloletnim stażem.

Recepty Elektroniczne

Pacjenci zadeklarowani do NZOZ Twój Lekarz mają możliwość zamówienia recept na zapisane w dokumentacji medycznej, stale przyjmowane leki.

Godziny Pracy

Jesteśmy do państwa dyspozycji, w zależności od lokalizacji od poniedziałku do soboty od godziny 8:00 rano.

Niedziela - zamknięte

Warto wiedzieć

JAK STWIERDZA SIĘ ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM? Podstawą do stwierdzenia zakażenia jest TEST MOLEKULARNY RT-PCR w kierunku SARS-COV-2. To tak zwany test genetyczny, na wynik którego czekamy od 1 do 3 dni. Skierowanie na bezpłatny test może wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej /POZ/ po ocenie stanu zdrowia pacjenta w czasie teleporady lub wizyty osobistej. Na testy molekularne kierowane są osoby, u których występują objawy charakterystyczne dla COVID-19, przede wszystkim: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem, bóle mięśniowe, utrata węchu lub smaku.

Skierowanie na TEST MOLEKULARNY RT-PCR wystawiane jest w aplikacji www.gabinet.gov.pl. Pacjent po otrzymaniu informacji o wystawieniu skierowania, powinien telefonicznie umówić termin badania w wybranym punkcie pobrań, a następnie własnym transportem udać się na badanie, unikając kontaktu z innymi osobami.

W ostatnich dniach z uwagi na dużą liczbę skierowań na testy, przed punktami wymazowymi ustawiały się długie kolejki, a chorzy mieli problem z dodzwonieniem się do nich.

Kwarantanna

Kwarantanna

Kolejna fala pandemii nabiera tempa. Koronawirus nie daje za wygraną. Co zrobić, gdy statystyki szybują, a w naszym najbliższym otoczeniu jest coraz więcej osób, które miały z nim kontakt?

Czas uświadomić sobie, że każdy z nas może ulec zakażeniu i zachorować. Prawdopodobieństwo jest duże, dlatego musimy wiedzieć, co robić gdy dowiemy się, że jesteśmy „w polu rażenia” wirusa.

Groźniejszy od COVID-19 może okazać się brak rzetelnej wiedzy. Dlatego zebraliśmy podstawowe pojęcia oraz informacje o tym jak postępować w przypadku zakażenia.

Dane statystyczne wskazują, że nie powinniśmy ulegać panice. Analizy rozprzestrzeniania się koronawirusa i wzrostu liczby zachorowań w pierwszej fali pandemii, dają naukowcom podstawy by twierdzić, że od 50 do 80 procent zarażonych przechodzi COVID-19 bezobjawowo, lub z niewielkimi symptomami infekcji. U około 20 procent zakażonych objawy są poważniejsze, a u kilku procent choroba przybiera ciężką i bardzo ciężką postać. To jednak tylko dane statystyczne.

E-skierowanie na test w kierunku COVID-19

Skierowanie na test w kierunku COVID-19 można uzyskać zdalnie, bez czekania na teleporadę w przychodni. Pacjenci, którzy podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 mogą zapisać się przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie www.gov.pl/web/dom

Na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie system kwalifikuje do testu. Z osobami, które zostały do niego zakwalifikowane, kontaktują się telefonicznie konsultanci z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.

badania mobilne

Opieka medyczna z refundacją NFZ
i usługi komercyjne

Podstawowa opieka zdrowotna

Poradnie
specjalistyczne

Pracownia
rehabilitacji

Punkty
szczepień

Zapraszamy do naszych przychodni w gminie Kobierzyce i na południu Wrocławia.

TWÓJ LEKARZ
PRZYCHODNIE W GMINIE KOBIERZYCE

Kobierzyce

Przychodnia w Kobierzycach zapewnia usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych. Na miejscu przyjmuje 9 specjalistów różnych dziedzin, a pacjent może skorzystać nie tylko z konsultacji, ale także z badań diagnostycznych czy zabiegów rehabilitacyjnych.

Dowiedz się więcej →

Ślęza

Przychodnia w Ślęzie zapewnia usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych, jak również pobieranie materiału do badań laboratoryjnych.

Dowiedz się więcej →

Bielany Wrocławskie

Przychodnia w Bielanach Wrocławskich zapewnia kompleksową opiekę dla dzieci i dorosłych. Na miejscu przyjmuje 16 specjalistów różnych dziedzin, a pacjent może skorzystać z konsultacji i badań diagnostycznych. Działa tu pracownia USG.

Dowiedz się więcej →

Tyniec Mały

Przychodnia w Tyńcu Małym zapewnia usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych, jak również pobieranie materiału do badań laboratoryjnych.

Dowiedz się więcej →

Pustków Wilczkowski

Przychodnia w Pustkowie Wilczkowskim zapewnia usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz pobieranie materiału (krew) do badań laboratoryjnych.

Dowiedz się więcej →

Pustków Żurawski

Przychodnia w Pustkowie Żurawskim zapewnia usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych oraz konsultacje specjalistyczne z zakresu chirurgii oraz stomatologii. W wyznaczonym dniu odbywa się również pobieranie materiału do badań laboratoryjnych.

Dowiedz się więcej →

TWÓJ LEKARZ
PRZYCHODNIE WE WROCŁAWIU

Wrocław - Zwycięska

Zwycięska 41 to placówka, w której przyjmują lekarze pierwszego kontaktu, pediatrzy oraz specjaliści medycyny rodzinnej. Pacjenci mogą tu także korzystać z kilkunastu poradni specjalistycznych. Przychodnia dysponuje nowoczesnym sprzętem do ultrasonografii, endoskopii laryngologicznej, diagnostyki okulistycznej i spirometrii.

Dowiedz się więcej →

Wrocław - Gagarina

Wrocławska przychodnia przy ul. Gagarina 110 oferuje usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych, jak również pobieranie materiału do badań laboratoryjnych.


Dowiedz się więcej →

Wrocław Skarbowców

Wrocławska przychodnia przy ul. Skarbowców 121/123 oferuje usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci i dorosłych, jak również pobieranie materiału do badań laboratoryjnych. Przyjmują tu także specjaliści z zakresu neurologii.
 

Dowiedz się więcej →

Promenady Wrocławskie

Wrocławska przychodnia przy ul. Zakładowej 11e oferuje opiekę lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów, internistów oraz specjalistów medycyny rodzinnej. Zostając pacjentem NZOZ Twój Lekarz dołączasz do grupy ludzi "dobrze zaopiekowanych".

Dowiedz się więcej →

Krzycka

Wrocławska przychodnia przy ul. Krzyckiej 89B oferuje usługi z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) dla dzieci zdrowych.

Dowiedz się więcej →

Często Zadawane Pytania

REJESTRACJA KROK PO KROKU
Seniorzy mogą rejestrować się na szczepienia w następujący sposób:

 • elektronicznie przez Internetowe Konto Pacjenta,
 • przez ogólnokrajową infolinię – 989,
 • w NZOZ Twój Lekarz pod numerem 71 311 12 36 wew. „0”.

DEKLARACJE CHĘCI PRZYJĘCIA SZCZEPIONKI DLA OSÓB OD 18 DO 69 LAT
Osoby, które mają od 18 do 69 lat składają deklaracje gotowości przyjęcia szczepionki na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/
Wypełnienie formularza oznacza, że w momencie gdy szczepieniami objęte zostaną kolejne grupy wiekowe osoby, które wypełniły deklarację będą miały wystawione e-skierowania na szczepienie. Takie e-skierowanie jest podstawą do zarejestrowania się w punkcie szczepień.

Wszystkie informacje na temat szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 dostępne są na stronie: www.gov.pl/szczepimysie

Trzeba pojawić się we właściwym punkcie szczepień, w wyznaczonym dniu i godzinie. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Na miejscu wypełniamy ankietę, która stanowi pierwszy etap kwalifikacji do szczepienia.

Warto wcześniej zapoznać się z zawartymi w niej pytaniami. Dotyczą one nie tylko aktualnego stanu zdrowia, ale także chorób przewlekłych. Link do ankiety (proszę kliknąć)

Pacjenci z wypełnioną ankietą przechodzą kwalifikację lekarską. Jeśli jej wynik jest pozytywny otrzymują szczepionkę podaną w ramię, w formie iniekcji domięśniowej. Do szczepienie przeciw COVID-19 nie trzeba być na czczo. Szczepionka może być podawana o każdej porze dnia.

Ze względów bezpieczeństwa, osoby którym podano preparat, powinny przez 15 minut pozostawać pod obserwacją. Pojawienie się nagłych, niepożądanych objawów należy natychmiast zgłaszać personelowi przychodni. Po przyjęciu szczepionki nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących jedzenia i picia, czy wysiłku fizycznego. Przed opuszczeniem punktu szczepień warto potwierdzić termin podania drugiej dawki preparatu.

Pacjent może samodzielnie zgłosić się na odpłatny TEST ANTYGENOWY rejestrując się na stronie www.testprzesiewowy.pl. Badanie w technologii SensDx w ciągu 15 min daje informację, czy w wymazie obecne jest białko aktywnego wirusa SARS-CoV2, co świadczy o zakaźności pacjenta. Test najlepiej wykonać po 5-6 dniach od kontaktu z osobą zakażoną lub po 2-3 dniach od wystąpienia objawów infekcji. Badanie ma charakter przesiewowy, a jego wynik nie jest podstawą do interwencji służb sanitarno – epidemiologicznych.

W laboratoriach diagnostycznych dostępne są TESTY SEROLOGICZNE (IgG, IgM), które wykrywają przeciwciała antySARS-CoV2. Pozwala to określić, czy dana osoba przebyła infekcję COVID-19. Testy z krwi żylnej wykonywane metodą immunoenzymatyczną (ELISA) lub chemiluminescencji (CLIA) są uznawane obecnie za jedyne wiarygodne badania przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zwracają uwagę, że nie można traktować ich jako metody wykrywania aktywnych przypadków choroby. Przeciwciała pojawiają się dość późno, a najwyższy ich poziom występuje ok 2,5-3 tygodnie po zakażeniu.

O wyniku testu RT-PCR lekarz POZ dowiaduje się z aplikacji www.gabinet.gov.pl i informuje pacjenta telefonicznie. Informację taką chory samodzielnie odczytać na swoim Indywidualnym Koncie Pacjenta.

W przypadku osoby z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa lekarz wydaje decyzję o IZOLACJI DOMOWEJ.

Lekarz POZ, oceniając stan zdrowia pacjenta, decyduje o czasie trwania izolacji domowej, jej ewentualnym przedłużeniu, bądź zakończeniu.

WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ CAŁY OKRES IZOLACJI DOMOWEJ CHOREGO NA COVID-19 ORAZ 7 DNI OD DNIA UZNANIA OSOBY ZAKAŻONEJ ZA ZDROWĄ. OSOBY TE:

 1. NIE mogą opuszczać domu, robić zakupów.
 2. Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami.
 3. Należy poprosić telefonicznie/ mailowo (rodzinę, przyjaciół, lub MOPS) o pomoc, osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami Twojego domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.

PODCZAS IZOLACJI DOMOWEJ OBOWIĄZUJĄ NASTĘPUJĄCE ZALECENIA:

 

 1. Prowadź dzienniczek samoobserwacji stanu zdrowia – wykonuj pomiar temperatury ciała, mierz saturację jeśli posiadasz pulsoksymetr. Bezbolesny i nieinwazyjny pomiar, który każdy może wykonać samodzielnie, pokazuje stopień wysycenia tlenem krwi tętniczej. Norma saturacji u osoby zdrowej oscyluje w granicach 95 – 99% (u seniorów 93 – 95%). Jeżeli saturacja jest niższa niż 90% mamy do czynienia z niedotlenieniem organizmu i wymaga to pilnej interwencji medycznej.
  Jeśli chorujesz na nadciśnienie lub cukrzycę kontroluj wysokość RR i poziom glikemii.
 2. Przyjmuj co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, przyjmuj 3-4 lekkostrawne posiłki.
 3. Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie przebywają inni domownicy.
 4. Inni domownicy NIE powinni zbliżać się do Ciebie bliżej niż na 2 metry.
 5. NIE powinieneś mieć kontaktu ze zwierzętami domowymi – mogą przenieść wirusa na osoby zdrowe, na sierści, której dotykasz.
 6. Jeśli inna osoba wchodzi do pokoju w którym przebywasz, powinna założyć maseczkę na usta i nos.
 7. NIE wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz.
 8. NIE wchodź do innych pomieszczeń zwłaszcza, jeśli ktoś w nich przebywa.
 9. Jeżeli w mieszkaniu jest wspólna toaleta/łazienka, korzystaj z niej oddzielnie, najlepiej jako ostatni z domowników, myj po sobie urządzenia z których korzystasz, zdezynfekuj WC dostępnymi dla gospodarstw domowych środkami, przed wyjściem umyj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników. Trzymaj przybory toaletowe np. szczoteczkę do zębów w pokoju, w którym odbywasz izolację.
 10. Często otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz wyjść z pokoju, np. do łazienki, załóż maskę na usta i nos.
 11. NIE korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji, ani oczyszczaczy powietrza.
 12. Zmieniaj pościel i piżamę co 2 dni, a ręczniki codziennie.
 13. Zużytą pościel, ręczniki i brudne ubrania wkładaj do worka plastikowego w pokoju, a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła zrobić pranie.
 14. Śmieci wrzucaj do plastikowego worka (poproś o zawieszenia pustego worka na klamce), a kiedy się zapełni, wystaw go za drzwi, tak aby inna osoba mogła go wyrzucić do śmietnika.
 15. Używaj oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek.
 16. Przygotowane posiłki, wodę, leki spożywaj w warunkach izolacji, poproś, aby podano ci je pod drzwi.
 17. Brudne naczynia wystawiaj za drzwi pokoju, aby inna osoba umyła je w zmywarce w temp. minimum 60⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu, osoba myjąca naczynia musi umyć ręce wodą z mydłem.

 

JAK SPRZĄTAĆ W MIESZKANIU, W KTÓRYM IZOLOWANY JEST JEDEN (DWOJE CHORYCH), A RESZTA JEST ZDROWA?

 • Kilka razy dziennie dezynfekuj poprzez przecieranie chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekcyjnym: – klamki do drzwi, blaty stołów, uchwyt lodówki, szafek, rączka czajnika, armatura łazienkowa, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, piloty telewizyjne, tablety, stoliki nocne, włączniki światła – dezynfekcję wykonuj w gumowych rękawiczkach.
  NIE wycieraj nadmiaru środka dezynfekcyjnego z powierzchni.
 • Pranie ubrań, pościeli: – pierz rzeczy w oddzielnym wsadzie, bez ubrań innych domowników, – wysyp ubrania do pralki bezpośrednio z worka, bez ich dotykania, – ubrania i pościel pierz w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, ale nie niższej niż 60 stopni C, z użyciem detergentu, przez co najmniej 40 min. – używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C – po załadunku pralki umyj lub zdezynfekuj ręce.
  NIE wysyłaj rzeczy do pralni.
 • Wyrzucanie śmieci – osoba wyrzucająca śmieci z twojego domu/ mieszkania odbiera worek spod drzwi pokoju w gumowych rękawiczkach, pakuje je w drugi worek, wyrzuca do śmietnika. Po zdjęciu rękawic wyrzuca je, myje lub dezynfekuje ręce.

Izolacja domowa nakłada szczególną odpowiedzialność na poddane jej osoby. Pacjenci z dodatnim wynikiem testu SARS-CoV-2 muszą dokładać wszelkich starań by ograniczać ryzyko zarażenia innych osób w swoim otoczeniu. Ze względu na możliwość narażenia zdrowia i życia innych ludzi, za lekceważenie rygorów sanitarnych grozi odpowiedzialność karna i administracyjna. Zgodnie z artykułem 165 kodeksu karnego za przestępstwo polegające na „sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego lub szerzenie się choroby zakaźnej” grozi do 8 lat pozbawienia wolności. Osoby, które naruszają przepisy o izolacji domowej lub kwarantannie mogą być także ukarane przez inspektora sanitarnego karą administracyjną w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych.

Skierowanie na test w kierunku COVID-19 można uzyskać zdalnie, bez czekania na teleporadę w przychodni. Pacjenci, którzy podejrzewają u siebie zakażenie wirusem SARS-CoV-2 mogą zapisać się przez Internet. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/dom

 

Na podstawie odpowiedzi udzielonych w ankiecie system kwalifikuje do testu. Z osobami, które zostały do niego zakwalifikowane, kontaktują się telefonicznie konsultanci z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.

Nasi partnerzy

Szukasz prezentu z okazji DNIA BABCI I DZIADKA? Zapraszamy do skorzystania z BONÓW REHABILITACYJNYCH. Pięciodniowy pakiet zabiegów już od 200 złotych. Szczegóły >>