14 listopada przypada ŚWIATOWY DZIEŃ CUKRZYCY. To dobry moment by sprawdzić czy jesteśmy w grupie zagrożonej chorobą, której charakterystycznym objawem jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Powodem cukrzycy jest problem z produkcją lub działaniem insuliny – enzymu produkowanego w trzustce.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru powoduje uszkodzenia wielu narządów, w tym serca i naczyń krwionośnych, nerek, nerwów i oczu. Według Światowej Organizacji Zdrowia cukrzyca jest jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych. Na całym świecie cierpi na nią ponad 400 milionów ludzi. W Polsce z cukrzycą zmaga się około 3 milionów pacjentów.

Specjaliści podkreślają, że jest to choroba cywilizacyjna. Ryzyko jej pojawienia się zwiększają brak ruchu i nieracjonalna dieta prowadząca do otyłości. Czy zmieniając styl życia możemy zapobiec chorobie? Na to pytanie odpowiedział dr Roszkowski w Radiu Wrocław. Zapraszamy do wysłuchania „Rozmowy Dnia”. Lekarz Marcin Roszkowski na co dzień przyjmuje pacjentów w Przychodni Twój Lekarz w Ślęzie.

CUKRZYCA - CICHY ZABÓJCA. JAK JĄ ROZPOZNAĆ I SKUTECZNIE LECZYĆ?

Według najnowszych badań opublikowanych w „The Lancet”, na świecie żyje już ponad 800 milionów dorosłych z cukrzycą. Liczba ta niemal dwukrotnie przewyższa wcześniejsze szacunki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), które mówiły o około 422 milionach chorych.