Od 17 do 24 kwietnia potrwa TYDZIEŃ DLA SERCA. To doskonały moment, by zadbać o zdrowie, zwłaszcza że statystyki są bardzo niepokojące. 35 procent zgonów w Polsce powodują choroby układu krążenia. Główną przyczyną poważnych schorzeń, takich jak zawał czy udar, jest nadciśnienie. Kardiolog radzi jak skutecznie dbać o serce, aby cieszyć się dobrym zdrowiem.

Nadciśnienie polega na nieprawidłowym wzroście ciśnienia krwi przepływającej przez nasze tętnice. Mierzone jest w milimetrach rtęci (mmHg) i wyrażone jako dwie liczby: ciśnienie skurczowe (wyższa liczba – to ciśnienie wywierane na tętnice podczas skurczu serca), oraz ciśnienie rozkurczowe (niższa liczba – to ciśnienie wywierane przez krew między skurczami, gdy serce odpoczywa).

Jakie ciśnienie jest prawidłowe?

Według Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego , oraz mniej niż 90 mmHg , gdy serce jest w spoczynku. Doktor Konrad Kaaz z Poradni Kardiologicznej „Twój Lekarz” wskazuje, że prawidłowe i najbardziej optymalne ciśnienie krwi to 130/85 mmHg. – Generalnie poniżej 130. Mówimy o granicy, kiedy rozpoznajemy nadciśnienie. Do 65. roku życia, powinniśmy dążyć do ciśnienia poniżej 130. Dla starszych grup wiekowych te wartości będą wyższe – podkreśla lekarz.

Co wywołuje nadciśnienie?

Wyróżniamy kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na nasz układ sercowo -naczyniowy i mogą powodować wysokie ciśnienie krwi. Są to:

  • nadwaga,
  • używki – papierosy, nadmierne spożycie alkoholu,
  • nadmierne spożycie soli,
  • siedzący tryb życia,
  • stres,
  • predyspozycje genetyczne

Objawy nadciśnienia tętniczego

Często podwyższone ciśnienie nie daje żadnych objawów, a jeśli się już pojawią mogą być kojarzone z innymi schorzeniami. Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na bóle głowy (szczególnie rano), duszności, chroniczne zmęczenie, lub szybkie męczenie się, dzwonienie w uszach, dezorientację, krwotoki z nosa, palpitacje serca czy drętwienie lub mrowienie kończyn oraz zaburzenia snu.

Powikłania nadciśnienia tętniczego

Warto kontrolować ciśnienie krwi, nieprawidłowe prowadzi do wielu poważnych powikłań. Najpoważniejsze to zawał serca i udar mózgu. Nadciśnienie może prowadzić do przewlekłej choroby nerek, migotania przedsionków, nagłego zgonu z przyczyn sercowo – naczyniowych, choroby tętnic obwodowych czy demencji. W przypadku nadciśnienia należy również kontrolować oczy, ta przypadłość może bowiem uszkodzić siatkówkę. Wysokie ciśnienie krwi to również ryzyko miażdżycy.

Jak dbać o układ sercowo – naczyniowy?

Tak jak w przypadku większości chorób, najważniejsza jest profilaktyka pierwotna. Mowa o ogólnym dbaniu o siebie, a więc zdrowej diecie i stylu życia. Do najważniejszych i najbardziej skutecznych form kontrolowania ciśnienia należy zaliczyć:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • aktywność fizyczna, ale bez forsowania (zaleca się ćwiczenia typu kardio – bieganie, jazda na rowerze itd.) Minimum 20. minut dziennie,
  • zdrowa dieta, bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, warzywa, owoce, błonnik,
  • unikanie spożycia soli,
  • rezygnacja z palenia papierosów,
  • ograniczenie spożywania alkoholu,
  • minimalizacja stresu.

Warto dodać, że w grupie ryzyka osób najbardziej narażonych na nadciśnienie są seniorzy powyżej 65. roku życia. Jednak już 55. latkowie powinni się regularnie badać. Zaleca się pomiar ciśnienia co najmniej raz w roku u lekarza pierwszego kontaktu.  Do osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia należą również te z predyspozycją genetyczną, jak i chorujące na cukrzyce czy nerki.

HPV VIRUS - AN INVISIBLE THREAT THAT CAN BE OVERCOME

HPV, or human papillomavirus, is a silent killer responsible for the development of as many as six types of cancer. The most well-known is its connection with cervical cancer, but that is not the only problem.

PROTECT YOURSELF AGAINST VIRUSES DURING FLU SEASON

According to the latest data from NZOZ Twój Lekarz facilities, the number of cases of viral infections, including influenza, has increased by 800% in the last month. In our clinics, we have introduced special solutions aimed at supporting patients during this difficult period.

NZOZ YOUR DOCTOR - A NEW STANDARD OF HEALTH CARE IN BLUEBERRIES

Residents of the Jagodno housing estate in Wrocław are increasingly eager to use the comprehensive medical care offered by NZOZ Twój Lekarz. We have placed at their disposal two modern facilities that respond to the various health needs of patients.