Zapowiedź podcastu

Rozpoczynamy kolejną serię medycznego podcastu CO NA TO TWÓJ LEKARZ. W najbliższych odcinkach niezwykle istotny temat, który dotyka coraz więcej Polaków. Choroby odkleszczowe stanowią poważne zagrożenie, zwłaszcza dla osób, które lubią aktywność na świeżym powietrzu. Jak pokazują dane z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, liczba zachorowań rośnie z roku na rok.

W kolejnych odsłonach serii nasi eksperci opowiedzą o diagnostyce i leczeniu chorób odkleszczowych zwracając szczególną uwagę na praktyczne porady i wskazówki dotyczące boreliozy, które każdy z nas powinien wziąć sobie do serca.  W pierwszym odcinku podstawowe informacje dotyczące postępowania w przypadku ugryzienia kleszcza przypomina specjalista medycyny rodzinnej, dr Marcin Roszkowski. 

  • Jakie choroby przenoszą kleszcze i dlaczego są tak groźne?
  • Jak prawidłowo i bezpiecznie usunąć kleszcza?
  • Czym jest rumień wędrujący i jakie kroki podjąć, gdy się u nas pojawi?
  • Jak skutecznie chronić się przed kleszczami i czego unikać, by nie narażać się na ich ukąszenie?

Nowa seria podcastów jest częścią realizacji Programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki chorób odkleszczowych (boreliozy) na lata 2023-2025 dla mieszkańców Powiatu Wrocławskiego. Inicjatywa Powiatu Wrocławskiego ma na celu zwiększenie WIEDZY na temat boreliozy, zwłaszcza wśród grup wysokiego ryzyka, takich jak pracownicy leśni, rolnicy czy myśliwi. W ramach programu, uczestnicy programu mogą korzystać z bezpłatnych  konsultacji diagnostyczno-terapeutycznych oraz badań diagnostycznych w kierunku boreliozy. 

Pierwszy odcinek serii jest już dostępny m.in na Spotify:

Program profilaktyczny finansowany jest ze środków budżetowych Powiatu Wrocławskiego.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO EGZOTYCZNEJ PODRÓŻY?

Z roku na rok coraz więcej Polaków zimą wyrusza na poszukiwanie słońca. Wielu turystów wybiera egzotyczne kierunki wyjazdów, często nie mając świadomości, jakie zagrożenia zdrowotne mogą czyhać na miejscu. 

NADZIEJA W GENACH - CYKL PODCASTÓW O DAWSTWIE SZPIKU I LECZENIU NOWOTWORÓW KRWI

Przeszczep szpiku to dla wielu pacjentów z nowotworami krwi jedyna nadzieja na powrót do zdrowia. W nowym cyklu podcastów „Nadzieja w genach” Fundacja Promocji Zdrowia – Twój Lekarz we współpracy z Fundacją DKMS porusza kluczowe zagadnienia związane z dawstwem szpiku i jego znaczeniem w leczeniu tych groźnych chorób.