13 lipca 2020
Wakacje to czas wędrówek, spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Kontakt z naturą ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, pod warunkiem, że zachowujemy rozsądek i unikamy zagrożeń. Przed jednym z nich ostrzega na swoich stronach Główny Inspektorat Sanitarny. Chodzi o groźną roślinę – barszcz Sosnowskiego, który wakacyjni wędrowcy mogą spotkać na swojej drodze.
Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Co ciekawe została sprowadzona z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z wykorzystywania jej w rolnictwie i obecnie w Polsce roślina ta jest objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży.
Gdzie można spotkać barszcz Sosnowskiego?
– łąki,
– pola uprawne,
– przy drogach,
– wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków,
– w ogrodach, parkach i lasach.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Roślina charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego oraz wielkimi liśćmi. Osiąga wysokość do 4 m. Jej łodyga ma około 10 cm średnicy. Na łodygach i liściach barszczu Sosnowskiego znajdują się charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję.
Czym grozi kontakt z barszczem Sosnowskiego?
Związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą powodując oparzenia II i III stopnia. W ciągu 24 godzin nasilają się objawy w postaci zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około 3 dni, a miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.
Oprócz oparzeń związku zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą wywoływać:
– podrażnienia dróg oddechowych,
– nudności,
– wymioty,
– bóle głowy,
– zapalenie spojówek.
Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego:
Krok 1
Umyj niezwłocznie i dokładnie skórę dużą ilością letniej wody z mydłem.
Krok 2
Unikaj słońca przez co najmniej 48 h (promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn).
Krok 3
Jeśli pojawią się objawy oparzeń, koniecznie skonsultuj się z lekarzem !
GIS APELUJE:
Zawsze możesz sprawdzić miejsce występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce w bazie online, która dziś liczy blisko 3000 lokalizacji. Z kolei w przypadku jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego zgłoś to pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986!
/źródło: www.gis.gow.pl/
Szanowni Państwo, W związku z problemami technicznymi dostawcy usług telekomunikacyjnych dla NZOZ TWÓJ Lekarz od 22.11.2024 r. nie docierają do nas SMS z zamówionymi receptami wysyłane na nr 690 010 399. Ekipy techniczne pracują nad przywróceniem pełnej łączności. Zamówienia stale przyjmowane leki można składać nadal za pomocą formularza na stronie internetowej, mailowo na adres recepty@twojlekarz.net oraz telefonicznie pod numerem 71 311…
Kim jesteśmy
W naszej pracy kierujemy się ideą lekarza rodzinnego, który zapewnia pacjentowi wszechstronną opiekę przez cały czas, nie tylko w momencie jego choroby. Naszą misją jest codzienna troska o zdrowie mieszkańców. Prowadzimy edukację prozdrowotną i propagujemy profilaktykę.
Copyright © Wrocław 2021 NZOZ Twój Lekarz Sp. z o.o. All Rights Reserved.
Strona stworzona przez KomuKoncept: www.komukoncept.pl