psycholog

Już od kilkunastu lat w trzeci poniedziałek stycznia w mediach pojawiają się informacje o przypadającym wtedy BLUE MONDAY, czyli rzekomo najbardziej depresyjnym dniu roku. Za autora tego określenia uważa się, Cliffa Arnalla, który wprowadził do obiegu ten pseudonaukowy termin. Brytyjski psycholog w 2004 roku ogłosił wyznaczenie daty najgorszego dnia roku.

Miał tego dokonać za pomocą wzoru uwzględniającego czynniki meteorologiczne (krótki dzień, niskie nasłonecznienie), psychologiczne (świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych) i ekonomiczne (czas, który upłynął od Bożego Narodzenia powoduje, że kończą się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi). Szybko okazało się, że wzór nie ma nic wspólnego z nauką, nie mniej jednak działa na zbiorową wyobraźnię.

Specjaliści podkreślają, że każdy pretekst jest dobry, by zwracać uwagę na depresję, która stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Według szacunków WHO cierpi na nią ponad 350 milionów ludzi na całym świecie, z czego 1,5 miliona w naszym kraju. „Mimo tak dużej skali zjawiska problem zaburzeń psychicznych dla wielu ludzi pozostaje tematem tabu, o którym wstydzą się mówić” – podkreśla szefowa sieci NZOZ Twój Lekarz Mariola Madler – Litera.  

Lekarka dodaje, że najczęstszymi objawami depresji są: ogólne obniżenie nastroju, brak odczuwania radości oraz brak energii i inicjatywy do działania. Takie symptomy powinny nas skłaniać do poszukiwania profesjonalnej pomocy. Zwłaszcza, że z powodu pandemii COVID-19 znacznie zwiększyła się liczba pacjentów wymagających wsparcia psychologicznego.

W odpowiedzi NZOZ Twój Lekarz wzmacnia zespół zajmujący się zdrowiem psychicznym. Do grona specjalistów świadczących usługi komercyjne dołączyły: psycholog dziecięca Marta Kucharczyk, która przyjmuje w przychodniach PROMENADY WROCŁAWSKIE i GAGARINA oraz psycholog Joanna Ostrejko-Sochal, która przyjmować dzieci i dorosłych w przychodniach KOBIERZYCE i KRZYCKA.

REJESTRACJA TELEFONICZNA: 71 311 12 36

LISTA SPECJALISTÓW:   https://twojlekarz.net/psycholog/

ZDROWE MIKOŁAJKI Z TWOIM LEKARZEM

Zdrowie to najcenniejszy prezent – także od Świętego Mikołaja. Dlatego w środę 6 grudnia jego pomocnikiem zostanie SUPER LEKARZ! Maskotkę NZOZ Twój Lekarz można będzie spotkać od 12:00 do 16:00 na wrocławskich osiedlach gdzie mieszczą się przychodnie sieci – na Jagodnie, Ołtaszynie, Krzykach i Muchoborze.

JAK UPORAĆ SIĘ Z JESIENNĄ INFEKCJĄ?

Jesień to czas, kiedy często zmagamy się z przeziębieniami i grypą. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić, aby szybko wrócić do zdrowia i nie narażać innych. Specjalistka chorób zakaźnych, dr Ewa Jarowicz, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem w podcaście CO NA TO TWÓJ LEKARZ.

ENDOKRYNOLOG NA NFZ W SIECI TWÓJ LEKARZ!

21 listopada rozpoczyna działalność PORADNIA ENDOKRYNOLOGICZNA w sieci NZOZ Twój Lekarz. W ramach nowego kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia poradnia zapewnia dostęp do diagnostyki i leczenia chorób gruczołów wydzielania wewnętrznego osobom powyżej 18 roku życia.