Pregnant woman brushing her teeth

Ciąża jest szczególnym stanem w życiu kobiety, jednak nie służy uzębieniu. Na co zwrócić uwagę w okresie ciąży i jak często odwiedzać lekarza? Porad udziela stomatolog Agnieszka Gładysz z NZOZ „Twój Lekarz”.

W okresie ciąży należy szczególnie zwracać uwagę na prawidłową higienę jamy ustnej, ponieważ próchnica i choroby przyzębia mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu, powodując m.in. niską masę urodzeniową i przedwczesny poród. Podstawowym zabiegiem higienizacyjnym jest szczotkowanie zębów. W ciąży jest to często utrudnione przez krwawienie dziąseł spowodowane rozszerzaniem naczyń krwionośnych dziąseł w wyniku zmienionej gospodarki hormonalnej. Jednak pomimo krwawienia czy bólu nie należy pomijać szczotkowania. Grozi to zaleganiem płytki nazębnej, co powoduje odkładanie kamienia nazębnego.

Profesjonalne czyszczenie

Jeżeli pojawi się kamień, należy udać się na wizytę i skorzystać z profesjonalnego oczyszczania zębów. Można włączyć również płukanki z rumianku lub szałwii, co pozwoli złagodzić objawy stanu zapalnego, lub gotowe preparaty dostępne w sprzedaży.

Szczotkowanie powinno odbywać się minimum 2 razy dziennie po posiłku przez 3 minuty. Po szczotkowaniu konieczne jest delikatne (!) oczyszczanie wszystkich przestrzeni międzyzębowych nitką dentystyczną. Zapobiegnie to odkładaniu się płytki nazębnej między zębami.

Kilka zasad do zapamiętania

Jeśli kobieta miewa mdłości i wymioty, wówczas należy przepłukać jamę ustną wodą z dodatkiem sody oczyszczonej, a szczotkowanie odroczyć o ok. pół godziny w celu zminimalizowania ryzyka erozji, czyli wypłukiwania.

  • Kobieta w ciąży powinna przynajmniej dwa razy zgłosić się na wizytę kontrolną do stomatologa – w 3. i 8. miesiącu. Jeśli konieczne będzie podjęcie leczenia, należy je rozpocząć. Zęby można leczyć przez cały okres ciąży, ale najkorzystniejszy jest drugi trymestr.
  • Leczenie zachowawcze może odbyć się w znieczuleniu miejscowym preparatami ogólnie stosowanymi w stomatologii, chyba że kobieta ma indywidualne przeciwwskazania do znieczulenia.
  • Stres związany z silnym bólem zęba w ciąży gorzej wpływa na płód niż samo znieczulenie.
  • Leczenie kanałowe również nie jest przeciwwskazane, gdyż stan zapalny miazgi zęba może wpłynąć na płód gorzej niż podjęte leczenie.
  • Wykonanie zdjęcia RTG dopuszczalne jest tylko w przypadkach koniecznych, przy stanie zagrażającym zdrowiu lub życiu kobiety. Należy wówczas zadbać o odpowiednią osłonę brzucha kobiety stosując specjaly fartuch. Obecnie stosowane przyrządy oraz nowoczesne mikroskopy stomatologiczne umożliwiają przeprowadzenie leczenia bez konieczności wykonania RTG.
  • Usuwanie zębów powinno odbywać się również w drugim trymestrze.
  • Należy wstrzymać się z zabiegami protetycznymi i estetycznymi do czasu rozwiązania.

HPV VIRUS - AN INVISIBLE THREAT THAT CAN BE OVERCOME

HPV, or human papillomavirus, is a silent killer responsible for the development of as many as six types of cancer. The most well-known is its connection with cervical cancer, but that is not the only problem.

PROTECT YOURSELF AGAINST VIRUSES DURING FLU SEASON

According to the latest data from NZOZ Twój Lekarz facilities, the number of cases of viral infections, including influenza, has increased by 800% in the last month. In our clinics, we have introduced special solutions aimed at supporting patients during this difficult period.

NZOZ YOUR DOCTOR - A NEW STANDARD OF HEALTH CARE IN BLUEBERRIES

Residents of the Jagodno housing estate in Wrocław are increasingly eager to use the comprehensive medical care offered by NZOZ Twój Lekarz. We have placed at their disposal two modern facilities that respond to the various health needs of patients.