W przypadku konieczności usprawiedliwienia czasowej niezdolności pracownika do pracy (spowodowanej jego chorobą czy też koniecznością zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny) zostanie wypisane zaświadczenie na formularzu ZUS ZLA.

Aby takie zaświadczenie, czyli zwolnienie lekarskie, było ważne, konieczne jest podanie na druku ZUS ZLA następujących danych:

  1. przez osobę wypisującą ZLA :

    – imię i nazwisko ubezpieczonego,

    – adres, pod którym przebywać będzie w trakcie trwania zwolnienia,

    – termin zwolnienia, wskazania lekarskie i kod literowy zwolnienia,

  2. przez pacjenta:

    – numer PESEL ubezpieczonego (lub serię i numer paszportu, jeśli nie nadano numeru PESEL),

    – NIP zakładu pracy.

Jeśli jesteście Państwo zatrudnieni w więcej niż jednej firmie, wtedy konieczne będzie wystawienie osobnego zwolnienia dla każdego z pracodawców, a więc podanie NIP każdego z płatników składek.

Druk ZUS ZLA przeznaczony jest dla pracowników pozostających w stosunku pracy. Osoby zatrudnione w innej formie takiego druku nie otrzymują. Ubezpieczeni w KRUS mogą – na podstawie zaświadczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawionego na druku ZUS ZLA – starać się o zasiłek chorobowy. Przysługuje on za każdy dzień niezdolności do pracy trwającej nieprzerwanie co najmniej 30 dni, nie dłużej jednak niż przez 180 dni.

ZDROWIE ZACZYNA SIĘ OD STÓP!

Często bolą Cię stopy? Indywidualne Wkładki Ortopedyczne (IWO) mogą być rozwiązaniem, które złagodzi Twoje dolegliwości. Na konsultacje i dobór wkładek zaprasza Pracownia Rehabilitacji NZOZ Twój Lekarz.

EUROPEJSKI DZIEŃ WIEDZY O ANTYBIOTYKACH

Listopad to czas, gdy infekcje sezonowe nasilają się, a pacjenci częściej szukają skutecznych sposobów na szybki powrót do zdrowia. Jednak Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach, przypadający na 18 listopada, przypomina nam o potrzebie świadomego korzystania z antybiotyków.