W Dzień Zakochanych warto z czułością pomyśleć nie tylko o ukochanych osobach, ale także o sercu, które bardzo potrzebuje, by traktować je z uczuciem. Popularny walentynkowy emblemat jest przede wszystkim symbolem życia. Dlatego troska o zdrowie serca, to najlepszy prezent nie tylko 14 lutego.   

Brak ruchu, stres, niezdrowa dieta i niewystarczająca profilaktyka – wszystko to może doprowadzić do poważnych zaburzeń układu sercowo-naczyniowego. Kardiolog, dr Konrad Kaaz radzi jak temu zapobiec. 

STATYSTYKI PRZYPRAWIAJĄCE O ZAWAŁ

Choroby sercowo – naczyniowe dotyczą ogromnej części społeczeństwa. Nazywane cichymi zabójcami, przyczyniają się do przedwczesnych zgonów nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Statystyki są zatrważające. Według raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego choroby układu krążenia przodują w rankingu jeśli chodzi o liczbę zgonów. Na nadciśnienie tętnicze, które jest główną przyczyną najpoważniejszych powikłań chorób kardiologicznych, w Polsce choruje blisko 11 mln osób, z czego ponad 3 mln nie wie, że ma nadciśnienie. Przeszło 2,5 mln ludzi, nie jest przez to skutecznie leczonych. 

NADCIŚNIENIE TĘTNICZE NIE BOLI 

Nadciśnienie tętnicze i skuteczne jego kontrolowanie zdaje się być tutaj kluczowe. Pod tym pojęciem kryje się bowiem cały szereg problemów. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa nie tylko ryzyko zawału serca, udaru, czy choroby tętnic obwodowych. Może być też przyczyną przewlekłej choroby nerek, migotania przedsionków, a nawet demencji.

Na takie powikłania, jak twierdzą eksperci, pracuje się jednak długo. – To są często lata zaniedbań, nałogi, brak snu, złe nawyki żywieniowe – wyjaśnia kardiolog dr Konrad Kaaz. Wskazując, że głównym problemem jest złe żywieniei siedzący tryb życia. Prawidłowe ciśnienie jak wskazuje ekspert to 130/85.

– Generalnie powyżej 130. Mówimy o granicy, kiedy rozpoznajemy nadciśnienie. Do 65. roku życia, powinniśmy dążyć do ciśnienia poniżej 130. Dla starszych grup wiekowych te wartości będą wyższe, jak również będziemy przy wyższych wartościach myśleli o farmakoterapii – podkreśla lekarz. 

PRZYJACIELE OD SERCA – RUCH I ZDROWA DIETA

Ryzyko wszystkich chorób, a już z pewnością tych związanych z układem krążenia, można zmniejszyć wprowadzając do swojego życia zdrowe nawyki. Należą do nich zbilansowana dieta – najlepiej śródziemnomorska, ruch, odpowiednia ilość snu i minimalizowanie stresu. Eksperci przekonują, że aktywność fizyczna pozwala nawet o 30. procent zmniejszyć ryzyko zawału serca albo udaru mózgu. Dorosłym osobom zaleca się 150. minut treningu aerobowego na tydzień.  Może to być na przykład aktywność typu jeżdżenie na rowerze, pływanie, intensywne spacery, marsze czy chodzenie po górach. Te, które nie wymagają wysiłku izometrycznego – radzi dr Konrad Kaaz. Należy pamiętać jednak, że w przypadku chorób układu sercowo – naczyniowego zbyt intensywny trening może nam zaszkodzić. W razie wątpliwości warto zapytać lekarza czy wykonywanie konkretnych ćwiczeń na pewno jest dla nas bezpieczne. 

Do zdrowego trybu życia zaliczymy również regularny sen – od 8. do 10, godzin oraz unikanie stresu. Ten ostatni czynnik jest z pewnością bardzo indywidualną sprawą. Jednak to co wiemy na pewno, to aby mieć zdrowie serce warto ograniczyć używki. Badania wskazują, że spożywanie na przykład dużej ilości napojów energetycznych, czyli zawierających kofeinę może sprzyjać rozwojowi kadiomiopatii – czyli choroby uszkadzającej cały mięsień sercowy. 


Zapraszamy do wysłuchania cyklu audycji poświęconego zapobieganiu schorzeniom kardiologicznym, z udziałem doktora  Konrada Kaaza. Podcast dostępny jest na portalu YOUTUBE oraz na głównych platformach podcastowych, a także na stronie www.twojlekarz.net

WIELKANOC 2024

Niech zbliżające się Święta Wielkanocne upłyną w zdrowiu i radosnej atmosferze. Życzymy,
aby czas spędzony z bliskimi przyniósł wiele pozytywnej energii i siły do pokonywania
codziennych wyzwań.

GDZIE DO LEKARZA W ŚWIĘTA WIELKANOCNE?

Od soboty 30 marca do poniedziałku 1 kwietnia osobiste porady w zakresie PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ na NFZ świadczą placówki NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ.

TWÓJ LEKARZ RADZI - ŚWIĘTUJ ZDROWO!

Święta Wielkanocne to wyjątkowy czas, który w polskiej tradycji jest ściśle związany z rodzinnym biesiadowaniem. Stoły uginające się od mazurków, bab wielkanocnych oraz innych smakołyków stanowią nie lada wyzwanie dla osób dbających o linię lub zmagających się z problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie czy nadwaga. Jak więc cieszyć się świątecznymi potrawami, nie rezygnując z dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie?